Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul'a İkinci Meydan Geliyor

İstanbul'a ikinci meydan geliyor

Akşam Gazetesi
İstanbul'a İkinci Meydan Geliyor

ünyanın en önemli metropollerinden olan ancak diğer rakiplerinin aksine sadece bir meydanı bulunan İstanbul, Büyükşehir Belediyesi'nin yeni projesiyle Beşiktaş'ta da bir meydana kavuşacak. Projenin detaylarını ilk olarak Akşam'la paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, meydanın en önemli özelliklerinden birinin projeyle birlikte trafiğin yeraltına alınarak Beşiktaş'a nefes aldırmak olduğunu açıkladı.

Uygulanabilirliği 3 No'lu Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan projenin tahmini maliyetinin 50 milyon YTL civarında olduğu ve bir buçuk yılda bitirileceğini belirten Kadir Topbaş, "Deniz Müzesi'nden başlayan ve Yıldız Caddesi girişine kadar olan 300 metrelik, üç noktada trafik yeraltına alınıyor. Bu sayede 3 trafik sinyalizasyonuna takılmadan araçların akışı sağlanacak, kilitlenen trafik ortadan kalkacak. Sahildeki vayadük, karşısındaki pazar, otobüs durakları kalkacak. Meydanın yapılacak metro istasyonuyla entegresi sağlanacak. Bu entegrasyon nedeniyle otobüsler meydana girmeyecek. Ulaşım ring sistemiyle yapılacak. Kabataş'tan raylı ulaşımı buraya getirmeyi hedeflediğimiz için metro köy meydanında yapılacak" dedi.

İhale 5 ay sonra
Konuyla ilgili olarak tatbikat, uygulama projeleri ve statik çalışmalarının başladığını da dile getiren Kadir Topbaş, "Beşiktaş Meydanı'nın ulaşım projesini EMAY, mimari projesiniyse AKTAN isimli firmalar aldı. Meydanı hayata geçirecek inşaat çalışmaları için de 4.5 ay içinde ihaleye çıkacağız" diye konuştu.

Üç meydan projesi de beklemede
İstanbul'un meydan yoksunu bir kent olduğuna dikkat çeken Topbaş, "Batı, bu alanlar için demokrasi meydanları diye bahsediyor. İnsanların ortaklaşa kullandığı, birbirine tahammül etme ve anlama alanları olarak değerlendiriyor. Bizim amacımız da önceleri kendine yeten sonradan yoğun trafikten dolayı da o özelliğini de yitirine alanları bugün güncelleştirerek, kente yeni meydan konseptini gerçekleştirmek" şeklinde konuştu.

Yayayı rahat ettirecek mantığı kente taşıyacaklarını kaydeden Topbaş, Beşiktaş Meydanı'nın ardından, Üsküdar, Aksaray, Sirkeci meydanlarında da düzenlemelerinin yapılacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-ikinci-meydan-geliyor_45244.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!