Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'a Sel Neşteri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ayamama Deresi yatağındaki 64 binanın kaldırılması için tebligatların hazırlandığını bildirdi. Bu tespitlerin haritalara işlendiğini ve derelerin taşkın haritalarının ellerinde olduğunu belirten Kadir Topbaş, "Ayamama Deresi üzerinde 24 bina, sundurma ve barakanın imar istikameti dışında, dere

Vatan Gazetesi
İstanbul'a Sel Neşteri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ayamama Deresi yatağındaki 64 binanın kaldırılması için tebligatların hazırlandığını bildirdi. Bu tespitlerin haritalara işlendiğini ve derelerin taşkın haritalarının ellerinde olduğunu belirten Kadir Topbaş, şöyle devam etti: "Ayamama Deresi üzerinde 24 bina, sundurma ve barakanın imar istikameti dışında, dere yatağına tecavüzlü olduğu tespiti var. 26 binanın, sundurma ve barakasının yeşil bölümde kaldığı, 14 binanın da dere yatağında olduğu tespiti yapıldı. Bu tespitler sonucunda tebligatlar hazırlanıyor. Bu tebligatlara göre malikler bunu buradan kaldırmak zorunda. Kaldırmadığı takdirde yasanın verdiği yetkiyle Büyükşehir Belediyesi olarak biz kaldıracağız."

Başkan Topbaş, İmar Yönetmeliği’ne bir madde ekleyerek su basman seviyesinin net olarak ortaya konulması ve bodrum kat yasağı getirilmesini de önerdi. Topbaş, Belediye Meclisi’ndeki konuşmasında felaketin mesai saatleri içinde olması durumunda kayıpların daha büyük olacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Hayatının baharındaki 7 kızımızın ölümü gibi hadiselerin onlarcasını o bodrumlarda yaşardık. Onun için burada Büyükşehir Belediyesi Meclisi olarak bu tarzda bir radikal karar almak zorundayız."

Hangi radikal önlemler alınacak?

Dere yataklarındaki alanların ıslahı yapılacak, İstanbul’da dere taşkın haritası çıkarılacak.

Karadeniz’e dökülen tüm derelerin ıslahını DSİ, diğer derelerin ıslahını da İSKİ yapacak.

Selden 7 bin iş yeri ve konut etkilendi. Bir kişi hala kayıp.

Dere yatağındaki bazı konutlar TOKİ’nin yapılarına taşınacak.

İmar Yönetmeliği’ne bir madde eklenecek ve dere yataklarında yapılara bodrum katı yasağı getirilecek. Su basmanı 2 metre olarak belirlenecek.

Ayrıca, dere yataklarında mevcut yapıların, su basman seviyesinin altında kalan mekanları iskandan arındırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-sel-nesteri_73223.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!