Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'a Yapılacak 'Semazen Heykeli'ni Dünya Konuşacak...

İstanbul'a Yapılacak 'Semazen Heykeli'ni Dünya Konuşacak...

İBB
İstanbul'a Yapılacak 'Semazen Heykeli'ni Dünya Konuşacak...

b>İstanbul Büyükşehir,Sivriada'ya İstanbul'da yüzyıllardır yaşanan hoşgörünün sembolü olarak 110 metrelik bir semazen heykeli dikecek.Çevresine de cami, kilise ve sinagog kurulacak.

Dünya barış görüşmeleri için en uygun kentin İstanbul olduğunu söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Kadir Topbaş, Hazreti Mevlana'nın önemli temsilcilerinden biri olduğu hoşgörü ve sevgi anlayışını Sivriada'ya (Hayırsızada) dikilecek dev boyutta bir semazen heykeliyle (yaklaşık 110 metre) yaşatacaklarnı açıkladı.

İstanbul'un bir barış şehri olduğunu, yüzlerce, binlerce yıl farklı din ve kültürlerden insanların bu kentte birlikte huzur ve barış içinde yaşadığına dikkat çeken Başkan Topbaş, "İşte buradan hareketle İstanbul'u dünyaya böyle bir simge ve vizpon projesi ile yansıtmak istiyoruz. Artık, İstanbul'un semalarını barışın ve hoşgörünün sembolü olacak bir semazen süsleyecek. Çünkü İstanbul sevgi ve hoşgörünün merkezi konumundadır. Ben inanıyorum ki dünyadaki barış görüşmeleri dahi İstanbul'da yapılmalıdır" dedi.

Hayırsızada olarak da bilinen Sivriada üzerinde yapmayı planladıkları semazen heykelinin New York'taki, 93 metre yüksekliğindeki (kaidesiyle birlikte 100 metre) Hürriyet Heykeli'nden (Özgürlük Anıtı) daha büyük boyutta olacağını vurgulayan Mimar Topbaş, heykelin çevresine 3 ilahi dinin mabedi cami, kilise ve sinagog yerleştirmeyi düşündüklerini kaydetti.

Projenin fikrinin kendisine ait olduğunu ve bir heykeltıraşın bu konuda çalışmalar yaptığını belirten Topbaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü; "Heykelin içine girilebilecek. Bir başka tasarımda heykelin önündeki mavi bölümün camlı olması düşünülüyor. Etek altlarında da turizm amaçlı yerler öngörülüyor. 93 metre olan Hürriyet Abidesi'nden büyük olacak. Tam ölçüyü şimdi veremem, çünkü heykel adanın büyüklüğüne göre tasarlanacak. Heykelin yanında üç ilahi dinin ibadethanesi olan cami, klise ve sinogog inşa edeceğiz. Ayrıca yine burada psikolojik danışmanlık hizmeti verecek bir rehabilitasyon merkezi yapmayı da düşünüyoruz. 'Ne olursan ol yine gel, bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değil, tövbeni yüz kez bozmuş olsan da yine gel' diyen Hazreti Mevlana'nın çağırdığı bir ada, barışı yansıtan bir ada olur diye düşünüyoruz. Marmara Denizi açığından İstanbul'a gelirken ilk algılanacak bir anıt olarak ortaya çıkacak. Anıt geçildikten sonra İstanbul'un asıl silueti belirecek."

Proje ile ilgili diğer heykeltıraşların yorumlarına açık olduğunu da ifade eden Kadir Topbaş, "Kimseye angaje olmuş değiliz. Yap işlet olarak vermeyi hedefliyoruz. O nedenle maliyeti hakkında şimdilik açıklama yapmak doğru olmaz. Heyecanı olan yatırımcılara açık olduğumuzu söylüyorum" diye konuştu. Topbaş, Sivriada'nın Büyükşehir'e devredilmesiyle ilgili girişimlerin başlatıldığını da sözlerine ekledi.

Balıkçıların adası

Piramide benzediği için Sivriada diye tanınıyor. Eski adı, yine 'sivri' anlamına gelen Oxia. 90 metre yüksekliğindeki ada, denizden çıkan bir dağın sivri ucudur. En yakın ada, 1.7 kilometre mesafedeki Yassıada'dır. En uzak ada ise 8.2 mil mesafedeki Kaşıkçı Adası'dır. Güney yönünde küçük bir limanı, tonozlu tatlı su kuyusu vardır, tepesinde bir fener bulunur. Çevresi çok akıntılıdır. Ada yakınlarında istiridye, midye ve çok çeşitli balık bulunur. Bir balıkçı adasıdır.

Bizans döneminde işkencelere uğrayan prensler ve din adamlarının sürgün edildiği bilinir. Adadaki manastırın varlığı, 10. yy'dan beri bilinmektedir. 1911'de İstanbul'un başıboş köpeklerinin bu adaya sürülmesi ve birbirlerini yiyerek açlıktan ölmeleri, ada tarihinin önemli olaylarındandır. Ada, bugün tamamen boştur.


http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-yapilacak-semazen-heykelini-dunya-konusacak-_22240.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!