Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Kaçak Yapıya Af Hazırlığı

İstanbul’da Yıkım Kararı Verilmiş 100 Bin Bina Var

Türkiye’nin en büyük şehrinde 218 bin tanesi hazine arazisi üzerinde olmak üzere toplam 761 bin kaçak yapı var.

Zamanürkiye’nin en büyük şehrinde 218 bin tanesi hazine arazisi üzerinde olmak üzere toplam 761 bin kaçak yapı var. Bunlardan 100 bini hakkında yıkım kararı verildi, ancak yıkımlar direniş yüzünden gecikiyor.

Kaçak yapılaşmayla mücadeleye devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi 8 ayda 1658 kaçak yapının yıkımını gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürü Şimşek Deniz, “İstanbul’da 100 binden fazla, hakkında encümen tarafından yıkım kararı verilmiş, ancak yıkımı gerçekleştirilememiş bina var. İçinde eşya ve insan bulunan binaların yıkımı zor oluyor. İlçe belediyeleri yıkım ihalesi açıyor. Ancak bu durumda istekli olan çıkmıyor.’’ dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürü Şimşek Deniz, kaçak yapılaşmayla mücadelenin yıkım çalışmaları, hukuki girişimler ve eğitim çalışmaları başta olmak üzere çeşitli yollardan sürdürüldüğünü bildirdi. Kaçak bina yapmanın 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırıldığını hatırlatan Deniz, TCK’nın 184. maddesine göre kaçak bina yapanlar ve onlara hizmet götürenler hakkında sürekli olarak cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Deniz, özellikle son aylarda yapılan yoğun yıkım çalışmaları ve suç duyurularının caydırıcı etki yaptığını vurgulayarak, “Her gün çalıştığımız halde kaçaklara yetişmek mümkün olmuyor. Ancak yıkım çalışmaları ve suç duyurularıyla kaçak yapılaşma hız kesti, büyük oranda azaldı.’’ dedi. İstanbul’da kaçak yapılaşmayla mücadelenin, öncelikli olarak kamunun faydalandığı, kamu çıkarına olan, sahiller ve vakıf arazileri, tarihî eserleri kapatarak İstanbul siluetini bozan yapılar, havzalar, ormanlar ile deprem ve heyelan bölgelerinde sürdürüldüğünü anlatan Deniz, İstanbul’un elini yüzünü açacak yerlere ağırlık verdiklerini kaydetti. Deniz, “İstanbul’da 218 bin tanesi Hazine arazisi üzerinde olmak üzere toplam 761 bin kaçak yapı var. Bu rakamın içinde kaçak bir balkon veya sonradan eklenmiş çatı da var.’’ diye konuştu.

Çalışmalar kapsamında, 8 ay içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü koordinasyonunda 1658 kaçak yapı yıkıldı. Kaçak yapılarla mücadelesini hukuksal alanda da sürdüren Büyükşehir Belediyesi’nce, 12 Ekim 2004 tarihinden bu yana kaçak bina yapan veya yaptıranlarla ilgili cumhuriyet savcılıklarına yaklaşık 1200 suç duyurusunda bulunuldu. Kaçak yapılarla ilgili çalışmalar, deprem ve heyelan riski taşıyan Avcılar (Ambarlı), Gürpınar ve Yakuplu’da, havza ve orman alanı olan Ömerli, Çavuşbaşı ve Kemerburgaz’da, Hazine arazisi işgalli gecekondu ve düzensiz yerleşim alanları olan Avcılar (Yeşilkent-Tahtakale), Eyüp (Güzeltepe), Sarıyer ve Kurtköy’de yoğunlaştırıldı. Çalışmalar, Avcılar-Eminönü ve Kadıköy-Tuzla sahil güzergahları, vakıf arazisi işgallerinin olduğu Okmeydanı-Kulaksız ve kaçak sanayi yapıları olan İkitelli, Eyüp Nakipoğlu Sanayi Sitesi ve Zeytinburnu Ata Garajı ve 70 adet kaportacı dükkanını da kapsadı.

Haftada iki kez yapılan hava uçuşları ve uydu teknolojisini kullanarak yeni yapılan bir gecekonduyu ya da kaçak bir yapıyı anında tespit ettiklerini dile getiren Deniz, belirlenen yeni kaçak binaları ya hemen yıktıklarını ya da yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. Kaçak yapılaşmayla mücadelenin eğitim boyutuna da ağırlık verdiklerine işaret eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürü Şimşek Deniz, konuya ilişkin hazırladıkları kısa metrajlı filmin bazı ulusal kanallarda gösterildiğini söyledi. Bu konuda afişler de hazırlandığını ve bunların kentin çeşitli yerlerindeki billboardlara asılacağını belirten Deniz, “Artık herkesin, özellikle de yeni neslin kaçak yapılaşmanın hırsızlık olduğunu bilmesi gerekir.’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-yikim-karari-verilmis-100-bin-bina-var_33002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!