Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'İstanbul'u O Yarattı

'İstanbul'u O Yarattı

Radikal Gazetesi
'İstanbul'u O Yarattı

1. yüzyılın tasarım dehaları arasında gösterilen Ross Lovegrove, Vitra için tasarladığı İstanbul Koleksiyonu'nun Unicera 2006 Fuarı'ndaki tanıtım toplantısına katıldı. Aralarında Sony, Airbus, Issey Miyake, Peugeot, Mazda ve Tag Heuer'in de bulunduğu çok sayıda ünlü markayla çalışan Lovegrove, ilk kez banyo koleksiyonu tasarlamış.

Bunun için son iki yıl her ay Türkiye'ye gelmiş ve her seferinde üç-dört gün kalmış. Sonuçta da Eczacıbaşı Holding İcra Kurulu Başkanı Erdal Karamercan'ın deyişiyle 'Vitra'yı dünya markası yapacak koleksiyon' ortaya çıkmış.

Lovegrove, dizayn ettiği tüm ürünleri, dolayısıyla İstanbul koleksiyonunu da kullandığını söylüyor: "Saatimi, yatağımı, güneş gözlüğümü, üstümdeki elbiseyi ben dizayn ettim. Japonya'da Issey Miyake bu elbiseyi üretiyor. Benim tasarladığım, Vitra'nın ürettiği bu koleksiyon gerçekten çok iyi. Üretim kalitesi süper. Dün Elle dergisinden bir Fransız gazeteci şurada gördüğünüz musluğun Cartier'nin birçok ürününden güzel olduğunu söyledi."

İmza farkı yüzde 60
Peki bir tasarımda Ross Lovegrove imzası olması ne fark ettiriyor? Cevap basit. Vitra'nın bugüne kadar en pahalı ürünü olan Espace serisinden üçlü bir setin yurtiçi fiyatı (klozet, lavabo ve rezervuar) 2 bin 800 YTL idi. İstanbul koleksiyonunda yer alan ve Ross Lovegrove'un imzasını taşıyan benzer bir setin iç piyasa fiyatı ise 4 bin 500 YTL. Aradaki yüzde 60 fark, Lovegrove'un imzasının karşılığı. Ancak Lovegrove bu koleksiyonu kaça dizayn ettiğini söylemiyor. "Ben Vitra ile çalışmadan önce de mültimilyonerdim" demeyi tercih ediyor.

Ünlü tasarımcı İstanbul'u daha önce görmemiş olmasının önyargısız ve tarafsız çalışmasını sağladığına işaret ederek, "New York gibi yerlerden artık bıktım, bana heyecan vermiyor. İstanbul öyle değil. Buradan aldığım enerjiyi tasarımla iade etmek istiyorum. Bu koleksiyon, 30 sene sonra da satmazsa şu masayı yerim. Ben İstanbul'u keşfettim" diyecek kadar da iddialı.

Toplantının bir diğer konuğu ise İznik Serisi karoları tasarlayan Defne Kozda. Endüstri ürünleri tasarımcısı olarak Nissan, Pirelli, Casio gibi dünya devleriyle çalışan Koz, şimdi çalışma alanlarına elektronik, mobilya, kent mobilyası, ev aksesuvarları, aydınlatma sistemleri, masa üstü ürünleriyle ev ve ofis iç mekân tasarımını da katmış.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulu-o-yaratti_45233.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!