Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İthal Malzemeler Binalara Avrupai Görünüm Kazandırıyor

İthal Malzemeler Binalara Avrupai Görünüm Kazandırıyor

Referans Gazetesinşaat sektöründeki hareketlilik Avrupalı yapı dekor üreticilerinin Türkiye pazarına yönelmesine neden oldu. Kapı, pencere, çatı ve verandalarda kullanılan ithal malzemeler konutlara Avrupai bir görünüm kazandırıyor.

Son iki yıldır yaşanan konut patlaması nedeniyle, İstanbul gibi büyük şehirlerin mimari yapısı adeta yeniden şekilleniyor. Türkiye'deki konut pazarının potansiyelini fark eden Avrupa'dan ithal edilen yapı dekor malzemeleri, inşaat projesi enflasyonunun şu günlerde binaların yeni bir görünüm kazanmasına neden oluyor. İthal malzemeler, yeni binaların dış görünümünü de değiştiriyor.

Kapı, pencere, kaplama malzemeleri, balkon, veranda ve çatı gibi yapı dekor malzemelerini üreten yeterli sayıda yerli üretici olmaması mimarları Avrupalı üreticiye yönlendirirken, konutların genellikle üst gelir grubuna yönelik olarak planlanması Avrupalı firmaların en özellikli ve pahalı ürünlerini pazara sunmasına yol açıyor. Bir çok Avrupalı firma 2005 yılında su yalıtımı sağlayan ürünlerden, kalaşnikof kurşunu geçirmeyen kapılara, yağmur indirme sistemli deforme olmayan çatılardan, hem nefes aldıran hem ısı yalıtımı yapan pencere sistemlerine kadar bir çok çeşitte ve özellikte ürünü yeni konutlarda kullanılmak üzere satışa sundu.

Pazardaki hareketlilik Türk girişimcileri de hareket geçirdi. Avrupa daha önce tuğla ya da çimentoya alternatif olarak üretilen malzemeler artık Türk girişimciler tarafından da üretilmeye başlandı.

Eski mimari modernize ediliyor
Gelecek 10 yılda adeta yeni baştan inşaa edilecek İstanbul'un mimari yapısında oluşacak değişiklik herkesi meraklandırırken, yapılara kimlik kazandıran kapı, pencere, çatı, kaplama gibi yapı dekor ürünlerinin Avrupalı olması oluşacak yeni görüntü hakkında da ipuçları veriyor. Fulya ile Nişantaşı arasındaki 10 dönümlük arazide inşaatı devam eden Terrace Fulya konutlarının mimarı Adnan Kazmaoğlu, projeyi Nişantaşı evlerinin modernize edilmiş hali olarak yorumlarken, mimarinin küreselleştiğini belirtiyor. Artık yapıların tek bir coğrafya ya da kültürden etkilenerek projelendirilmediğinin altını çizen Kazmaoğlu, "Mimari artık küreselleşti. Bir konutun nerede yapıldığı çok önemli değil. Yani Fransa'da yapılan bir binanın benzerini Almanya'da veya Türkiye'de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Binalar artık yöresel ihtiyaçlara göre değil, küresel ihtiyaçlara göre projelendiriliyor" diyor.

Terrace Fulya'da Avrupalı son teknoloji ürünü yapı dekor malzemeleriyle eski tip Nişantaşı evlerini modernize ettiklerini anlatan Kazmaoğlu, dış yüzeyde seramik, ahşap, laminant kaplama, çelik konstriksiyon ve çelik paslanmaz balkon çeperleri kullandıklarını belirtiyor. Avrupalı yapı dekor mağazalarının Türkiye pazarına girmesiyle alternatiflerin arttığını anlatan Kazmaoğlu, son teknoloji ürünlerin modern mimari tarzlar yaratmaya olanak sağladığını belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ithal-malzemeler-binalara-avrupai-gorunum-kazandiriyor_41193.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!