Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İthalatçı ve İhracatçı Marble Fuarı’nda Buluştu

Türk doğaltaş sektörü, 23. Marble Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda ithalatçılarla, ihracatçıları bir araya getirdi.

yapi.com.tr
İthalatçı ve İhracatçı Marble Fuarı’nda Buluştu

2017 yılı için yüzde 20 ihracat artış hedefleyen Türk doğaltaş sektörü, 23. Marble Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda ithalatçılarla, ihracatçıları bir araya getirdi. Ege Maden İhracatçıları Birliği, Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nun üstlendiği Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda yaptığı kura çekimi ile tespit ettiği 55 ithalatçıyı Marble Fuarı’nda ağırlayıp, doğaltaş ihracatçılarıyla buluşturdu.

İkili görüşme fırsatı

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Xiamen Fuarı sırasında dünyanın dört bir tarafından tespit edilen 55 ithalatçı dışında Hindistan, Çin, Avustralya, İtalya, İsrail, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Tunus, Azerbaycan ve Bulgaristan’dan ithalatçıları İzmir’de ağırladıklarını belirtti. Marble Fuarı’nın ikinci günü ithalatçılarla, Türk doğaltaş ihracatçılarını ikili iş görüşmelerinde buluşturduklarını ifade eden Mevlüt Kaya, Türkiye’nin 48 ilinden gelen yüzlerce çeşit ve desendeki Türk doğaltaşlarını alıcıların beğenisine sunduklarını kaydetti. Marble Fuarı’nı Türk doğaltaş sektörünün bayramı olarak nitelendiren Kaya, “Bizim organizasyonumuz yanında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ Xiamen’den 200 ithalatçıyı İzmir’de ağırladı. Bizlerin organizasyonları dışında çok sayıda ülkeden ithalatçılar Marble Fuarı’na geldi. Bu sayede hem ihracat pazarlarımız çeşitlenecek hem de ihracatımız artacak. 2017 yılı için ortaya koyduğumuz yüzde 20 ihracat artışını sağlayacağız” dedi.

EgeEge Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya

Hedef, 2 milyar doları aşan ihracat

Türk doğaltaş sektörünün ihracatı 2016 yılında, 2015 yılına göre yüzde 5’lik azalışla 1 milyar 906 milyon dolardan, 1 milyar 805 milyon dolara geriledi. Doğaltaş sektörü, 2017 yılında gerilemeyi durdurup artışa geçmeyi hedefliyor. Xiamen Fuarı’ndaki başarılı ikili iş görüşmeleri ile umutlanan sektörün hedefi, 2017 yılı sonunda Türkiye’ye 2 milyar doların üzerinde döviz kazandırmak. Türkiye’nin doğaltaş ihracatında Çin 730 milyon dolarlık tutarla ilk sırada yer alırkan, Çin’i 288 milyon dolarlık ihracatla Amerika Birleşik Devletleri, 119 milyon dolarlık doğaltaş ihracatı ile Suudi Arabistan takip etti. Türk doğaltaş sektörü, 2016 yılında, 174 ülkeye ihracat gerçekleştirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ithalatci-ve-ihracatci-marble-fuarinda-bulustu_157407.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!