Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İYTE Mimarlık 2007 Yaz Röleve Stajı için Ayvacık'taydı

2006-2007 öğretim yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinin birlikte yaptığı AR 190 Rölöve Stajı, 9-20 Temmuz 2007 tarihleri arasında, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesi ve köylerinde gerçekleşti.

yapi.com.tr
İYTE Mimarlık 2007 Yaz Röleve Stajı için Ayvacık'taydı

2006-2007 öğretim yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinin birlikte yaptığı AR 190 Rölöve Stajı, 9-20 Temmuz 2007 tarihleri arasında Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesi ve köylerinde gerçekleşti.

Çalışma programı İYTE Mimarlık Bölümü'nden Zeynep Aktüre tarafından oluşturulan ve aynı bölümden Feray Maden ve Kader Reyhan, İYTE Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Ulaş Kılıçkaya ve Ömer Selvi ile İYTE Restorasyon Bölümü'nden İpek Akbaylar ile birlikte yürütülen staja iki bölümden toplam 60 öğrenci katıldı.

İYTE Rektörlüğü araçlarıyla İzmir'den Ayvacık'a hareketlerinden hemen önce Kader Reyhan tarafından yapılan kısa bir sunuştan ölçülü çizim konusundaki ilk bilgilerini alan öğrenciler, altı ve dört kişilik altışar grup halinde Ayvacık eski kent merkezindeki tarihi yapılar ve sokaklarda yaptıkları ilk ölçümlerle bu bilgilerin ilk uygulamasını yaptılar ve stajın dördüncü günü öğleye kadar ilk projelerinin çizimlerini büyük ölçüde tamamlamayı başardılar. Aynı günün öğleden sonrası, bölgedeki en önemli arkeolojik alanlardan biri olan Assos'a dinlenmeyle birleşen bir eğitim gezisi ile değerlendirildi.

Paşaköy'de ölçüm çalışmaları

Staj ekibi ikinci projede ikiye bölünerek, ilk projede tek yapı çalışan gruplar Söğütlü köyünde sokak cephesi; sokak cephesi çalışanlar ise Paşaköy'de biri cami olmak üzere dört tek yapı ölçümü gerçekleştirdi. Böylece tüm gruplar hem tek yapı ölçeğinde plan, görünüş, kesit ve detay, hem de sokak ölçeğinde cephe ve genel görünüş ölçüm ve çizimleri yapmayı öğrenmiş oldular. İkinci projenin ölçüm ve çizimine ayrılan üç günü, bölgedeki Apollo Smitheion Tapınağı ve Truva antik kenti ile Çanakkale'ye düzenlenen eğitim gezisi izledi.

Gezinin ardından ikinci projelerinin çizimlerini tamamlayan gruplar, bir yandan her iki projenin çizimlerinde gerekli düzeltmeleri yaparken, bir yandan da çalışılan üç ayrı yerleşim için 1/500 ölçekli birer arazi paftası hazırladılar. Staj boyunca çekilen fotoğrafların arşivlenmesinin ardından, her yerleşimde ölçülüp çizilen yapı ve sokakları, ayrıca Ayvacık eski kent merkezindeki ilk çalışma gününün öğleden sonrasında saptanan kat yükseklikleri ile kullanım farklılıklarını gösterenler arasından seçilen fotoğraflar ilgili paftalara yapıştırılarak, çalışmalar tamamlandı.

Tüm çizimler bir araya getirilerek staj boyunca çizim çalışmalarının yürütüldüğü okulun yemek salonunda açılan sergi, halen bölge yetkilileri ve aralarında Ayvacık Uluslararası Kültür ve Sanat Şenliği katılımcıları da bulunan diğer ziyaretçiler tarafından görülebiliyor. Staj süresince yapılan çalışmaların, gerek Ayvacık, gerekse Paşaköy ve Söğütlü'de hızla değişmekte olan mevcut dokuyu belgelemiş olmanın yanı sıra, ilgili yerel yöneticilerin mimari ve kentsel mirası koruma amaçlı girişimlerine iyi bir temel oluşturacağı anlaşılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iyte-mimarlik-2007-yaz-roleve-staji-icin-ayvaciktaydi_56108.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!