Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Cenova'nın İzinde İlerlemeli

Bu sözler İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’a ait. Demirtaş, dev yolcu gemileriyle yılda 3.2 milyon turist ağırlayan Cenova’nın İzmir için iyi bir örnek olduğuna dikkat çekti.

Milliyet Gazetesi
İzmir Cenova'nın İzinde İlerlemeli

Bu sözler İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’a ait. Demirtaş, dev yolcu gemileriyle yılda 3.2 milyon turist ağırlayan Cenova’nın İzmir için iyi bir örnek olduğuna dikkat çekti.

İzmir’e de gemi seferleri düzenleyen dünya denizcilik devlerinden Costa, İtalya’nın Cenova kentinde tören düzenledi. Üçkuyular’a liman yapmak isteyen firmanın her biri 3 bin 780 kişilik yeni gemileri Luminosa ve Pacifica denize indirildi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve İTO Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dalan da katıldı.

İzmir heyeti, Costa Crociere Yönetim Kurulu Başkanı Giovanni Onorato, Costa Crociere Başkan ve CEO’su Pier Luigi Foschi ve Dubai Kruvaziyer Limanı Müdürü Jamal Humaid Al Falasi ile temaslarda bulundu. Demirtaş, Costa’nın yüzen saraydan farksız yeni gemilerini İzmir’e de göndereceğini dile getirdi, "Bu ilgi İzmir’in ne kadar büyük potansiyeli olduğunu gösteriyor. Global krize karşın Costa’nın toplam maliyeti bir milyar doları bulan iki gemiyi denize indirmesi kruvaziyer turizminin ne kadar hızlı geliştiğini, İzmir için kruvaziyer turizmi hedef olarak belirlememizin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Yapamadıklarımızı yaptılar

İTO Başkanı, İtalya’nın turizm merkezlerinden Cenova’nın izinden gidilmesi gerektiğine işaret etti, şunları söyledi: "1992’de EXPO’yu alarak, yılda 3.2 milyon kruvaziyer yolcusunu ağırlayarak bizim isteyip de yapamadıklarımızı yapan bir şehir. EXPO sayesinde, liman bölgesinde turizm cazibe merkezleri oluşturulmuş. Cenova aslında uzun yıllar sanayi kenti olmasına karşın turizmi bir çekim alanı olarak belirlemiş. Galata denilen denize inen yollardan turizm bölgesi oluşturulmuş. Kruvaziyer limanına aynı anda 10 yolcu gemisi yanaşabiliyor. Devamlı olarak 3 ya da 4 geminin bulunduğu liman, kente inanılmaz bir canlılık ve potansiyel getiriyor. Liman bölgesi tam bir turizm ve cazibe merkezi haline gelmiş ki bu alanı dünyaca ünlü mimar Renzo Piero dönüştürmüş. Diğer yandan İtalya’nın en büyük limanına sahip. Bizim bölgemizdeki bütün limanların toplamından daha fazla, 57 milyon ton yük elleçleniyor. Limanın sahil şeridi 20 kilometre ve 16 terminal var. 1992  EXPO’su için inşa edilen Cenova Akvaryumu, İtalya’nın en büyüğük, Avrupa’nın ikinci büyüğü. Yılda 1.2 milyon turist çekiyor. Burayı büyük hayranlıkla inceledik, pek çok hayalimizin ete kemiğe bürünmüş halini gördük."

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-cenovanin-izinde-ilerlemeli_69691.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!