Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İzmir Körfezi Hayata Döndü

İzmir Körfezİ'ne Uzaydan Kontrol

İzmir'in evsel ve sanayi atıklarıyla yıllarca çöplüğe dönüşen Körfez, 'Büyük Kanal Projesi'nin devreye girmesiyle eski maviliğine kavuştu. Bilimsel

Akşamb>İzmir'in evsel ve sanayi atıklarıyla yıllarca çöplüğe dönüşen Körfez, 'Büyük Kanal Projesi'nin devreye girmesiyle eski maviliğine kavuştu. Bilimsel kontrol desteğiyle, Körfez'deki kirlilik, artık uzay teknolojisi ile daha yakından izlenebiliyor.

Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü ile ortaklaşa çalışan Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, 'Büyük Kanal Projesi' çerçevesinde İzmir Körfezi'nin uzaydan kontrolü için uzman yetiştirdi. Uydulardan gelen bilgi ve fotoğrafları alarak değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, bu yolla körfezin kirlilik, üretkenlik ve akıntı yönünden takibini yapıyor. Projeyi yöneten Doç. Dr. Esin Üçüncüoğlu, Hollanda'da üç aylık bir eğitim aldıklarını, öğrendikleri her ayrıntıyı İzmir'de uygulamaya başladıklarını söyledi. Üçüncüoğlu, Türkiye'nin uydu aracılığıyla uzaktan algılamada büyük yol katettiğini de ifade etti.

Sağlıklı sonuç

Uydu fotoğraflarının bilgisayar ortamına aktarılmasıyla denizlerin ve karaların sayısal haritalarının çıkartıldığını belirten Doç. Dr. Esin Üçüncüoğlu, 'Bu sayısal haritalardan rüzgar, yağmur, güneş gibi faktörlerin etkileri çıkartıldıktan sonra deniz durumu hesaplanıyor. Uydu fotoğraflarının yorumlanmasıyla deniz kirliliği ve balıkçılık konusunda güncel bilgilere ulaşıyoruz. Körfezin uzay görüntülerinin yanısıra, nokta ölçümü de yapıyoruz. Bunları karşılaştırarak tam sonuca ulaşıyoruz.' diye konuştu.

Balıklar görülebiliyor

Körfez'de her gün nokta ölçümü yapılamayacağını da belirten Doç. Dr. Esin Üçüncüoğlu, şöyle devam etti:

'Uzay görüntüleri sayesinde denizdeki kirlenmenin alansal dağılımını takip edebiliyoruz. Kirlenmenin yönü ve boyutlarını güncel olarak görebiliyoruz. Arıtmanın devreye girmesiyle denizdeki kirlenmenin azaldığını sayısal olarak da takip edebiliyoruz. Ayrıca uzay fotoğraflarından denizdeki besin zincirini de izleme olanağına kavuştuk. Sistem sayesinde balıkların yoğun olduğu bölgeleri tespit ediyoruz.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-korfezine-uzaydan-kontrol_8221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!