Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmirli 41 Yazar 40 Semti Yazacak

Heyamola yayınlarının gerçekleştirdiği, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında, İstanbullu, 40 yazarın 40 semti anlatan kitaplarından sonra, şimdi de bu projenin benzeriyle İzmirli 41 yazar, kentin son 40 yılını anlatan projede gerçekleştiriyor.

Hürriyet EGE
1 İzmirli 41 Yazar 40 Semti Yazacak

STRONG>Heyamola Yayınlarının gerçekleştirdiği, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında, İstanbullu 40 yazarın 40 semti anlatan kitaplarından sonra, şimdi de bu projenin benzeriyle İzmirli 41 yazar, kentin son 40 yılını anlatan projede gerçekleştiriyor.

Türkiye’de bir ilk

Alsancak Doğa Kafe’de bir araya gelen İzmirli yazarlar, Ballıkuyu’dan Alaybey’e, İnciraltı’dan Altındağ’a boydan boya dolaşıp bu semtlerin son 40 yılını edebiyatçı gözüyle değerlendirip, yeni bir kişisel tarih ve edebiyat çalışması yaparak “İzmirim” kitapları dizi projesi ile hayata geçirecek. Projeyi gerçekleştiren Heyamola Yayınları Genel Müdürü Ömer Aslan, Türkiye’de ilk kez böyle bir proje yapıldığını belirterek, “İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında İstanbullu yazarlarla yaptığımız çalışma büyük ilgi topladı. Yayımladığımız 40 kitapta yazarlarımız toplam 6 bin 400 sayfalık İstanbulla ilgili kişisel tarihi ve tanıklıkları ortaya çıkardı. Benzeri bir çalışmayı, en az İstanbul kadar değerli olan İzmir için yapmak çok önemliydi. Böylesi geniş yazar katılımlı bir projeyi İzmir’de gerçekleştirmekten mutluluk duyacağız” dedi.

Kent özlemi

Proje Koordinatörü Fergül Yücel, projeye şairler, gazete, kitap ve tiyatro yazarları, arkeolog, tarihçi akademisyenlerin arasında bulunduğu 41 yazarın bir hemşehrilik değil kardeşlik projesini gerçekleştirdiklerini belirtti. Yücel, “Günümüzde gittikçe artan hemşehricilik kutuplaşmasına karşı, kent sokaklarında, mahallelerde kendi kabuğuna çekilmiş, ötekine kapısını kapatan evler yerine, kardeşçe komşusunu tanımaya çalışan bir kent özlemini dile getiriyoruz” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirli-41-yazar-40-semti-yazacak_77414.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kitaplar güzel de pahalı. İstanbul kitapları komple set halinde 5*40= 200 TL normal. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!