Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaçak İmara Uydu Takibi

Kaçak İmara Uydu Takibi

Akşam Gazetesib>Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bugünlerde Türkiye'de bir ilke imza atmanın mutluluğunu yaşıyor. 'Kocaeli Uydu Takip Sistemi (KUTAS)' adı verilen proje sayesinde tüm şehir uyduyla karış karış izlenebilecek. Uydudan takip sistemi ile kamu arazilerinde inşa edilen gecekondular anında saptanacak.

300 bin binaya takip
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KUTAS projesinin şu ana kadar Türkiye'de yapılmış olan en kapsamlı uydudan imar takip projesi olduğunu belirterek, 'Bu proje Türkiye'de bu kapsamda bir ilktir' dedi. KUTAS Projesi'nin bilgi sistemleri için eşsiz bir altyapı oluşturacağını dile getiren Karaosmanoğlu, 'Kent bilgi sistemi projeleri, abone bilgi sistemi projeleri, afet bilgi sistemi projeleri, güncel ve sağlık veriler üzerine inşa edilebilecektir. Proje ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan yaklaşık 3 bin 500 kilometrekare alan ve 300 bin binanın tüm envanter bilgileri ve imar takibi yapılacak' diye konuştu.

KAÇAĞA SON
KUTAS Projesi'ni gerçekleştiren Inta SpaceTürk firmasının Satış ve İş Geliştirme Müdürü Şahin Dengiz ise, kaçak yapılaşma sorununun kentin en önemli problemlerinden biri haline geldiğini söyledi. Şahin Dengiz, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Projenin ilk etabında 2006 Ocak-Şubat döneminde çekilecek olan IKONOS uydu görüntüleri harita hassasiyetine getirilecek, tüm binalar sayısallaştırılacak ve ardından arazi çalışması başlayacak. Bina envanter bilgileri ofis ortamında veritabanına girilecek ve her binanın dijital kamera ile fotoğrafları çekilecek. İkinci etapta Haziran- Temmuz 2006 döneminde tekrar görüntü çekilecek ve eski bina verisi yeni görüntünün üzerinde display edilerek değişimler bulunacak. Bulunan değişimlere tekrar araziye çıkılacak ve verileri toplanarak veritabanına girilecek. Böylece proje sonunda tüm Kocaeli'nin köy köy, ilçe ilçe bina envanteri bitirilmiş olacak ve imar takip raporu sunulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-imara-uydu-takibi_41433.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!