Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaçak Villalara İtiraz Etmeyen Orman Müdürü Acarkent’e Yönetici Olmuş

İstanbul Beykoz’daki Serdaroğlu Özel Ormanı’nda başlayan 833 villalık inşaata ‘yasal süre içinde itiraz etmediği’ gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan eski Orman Bölge Müdür Yardımcısı Niyazi Kurtuluş, Acarkent’te yönetici olarak işe başladı.

Zamanstanbul Beykoz’daki Serdaroğlu Özel Ormanı’nda başlayan 833 villalık inşaata ‘yasal süre içinde itiraz etmediği’ gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan eski Orman Bölge Müdür Yardımcısı Niyazi Kurtuluş, Acarkent’te yönetici olarak işe başladı.

Acarkent’in sahibi İsmet Acar, Orman Bölge Müdürlüğü’nden izin almadan inşaata başlamıştı. Acarlar’da işe başlamasını ‘çok normal’ bulan Kurtuluş, bürokratlığı döneminde Acarlar’la ilişkisi olmadığını savundu.

Acarlar ailesinin basın danışmanı Emrah Öztürk, Kurtuluş’un şirketleri bünyesinde yönetici olduğunu doğruladı. Öztürk, Kurtuluş’un Sarıyer’deki Acarlar Uyum Sitesi’nde site müdürü olduğunu bildirdi. Bu arada Acarlar İstanbul Projesi’yle ilgili basında çıkan haberlerden yakınan Öztürk, “Dünyanın en büyük projesi. Üstelik burası kendimize ait bir orman arazisi. İster deniz, ister göl, ister villa yaparız. Çünkü tüm yasal prosedürleri yerine getirdik.” iddiasında bulundu.

Orman Bölge Müdürlüğü’nün hakkında açtığı soruşturmayla ilgili mahkemenin hâlâ devam ettiğini belirten Kurtuluş ise iddiaları yalanladı. Niyazi Kurtuluş, hakkındaki iddiaların, Orman Bölge Müdürlüğü’nde kendisini çekemeyenlerce ortaya atıldığını ileri sürdü.

İsmet Acar, Serdaroğlu Özel Ormanı’ndaki ‘Acar İstanbul Villaları’nın inşaatı için 13 Temmuz 2001’de İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nden ön izin aldı. Ancak gerekli işlemler tamamlanmadığı gerekçesiyle asıl izin alınamadı. 14 Kasım 2002’de ise ön izin de iptal edildi. Bu gelişme üzerine Orman Fakültesi’nden 4 öğretim üyesinin oluşturduğu Bilirkişi Raporu’yla Beykoz Belediyesi’ne başvuran Acar, 10 Nisan 2003 tarihinde aldığı yapı ruhsatıyla villaların altyapısına ve satış için örnek konut yapımına başladı. Bu işlem üzerine Orman Bölge Müdürlüğü harekete geçti. Orman Kanunu’na göre ‘yapı ruhsatının ardından inşaat için Orman Bakanlığı’ndan da izin alınması gerektiğini’ belirten Orman Genel Müdürlüğü, özel ormandaki yapılaşma nedeniyle yaklaşık 8 milyon dolarlık ödemeyi yapmayan ve işlemlerini tamamlamayan şirketler hakkında suç duyurusunda bulundu. Villaları inşa eden İsmet Acar’la ilgili davalar Beykoz Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 19 Nisan’da sanıkların beraatıyla sonuçlandı. Orman Bölge Müdürlüğü işin peşini bırakmadı Mayıs 2005’te Yargıtay’a başvurdu.

İhale sürecinde görevde bulunan bürokratlar hakkında da idari soruşturma başlatıldı. Bu bürokratlar arasındaki Kurtuluş’un yasal süre içinde bilerek Acarlar’ın inşaatına itiraz etmediği, sonrasında Acarkent’te göreve başladığı iddia edildi. Kurtuluş’un yanı sıra inşaat izni nedeniyle Tapu Kadastro Müdürü Yunus Turan hakkında da soruşturma açıldı.

Davalar sürerken, eski orman bölge müdür yardımcısıyken emekli olarak Acar şirketlerinde yöneticiliğe başlayan Ahmet Başer de, bu görevine son verildikten sonra Acarlar hakkında ihbarda bulundu. 1990 yılında Başer’in komisyon başkanlığı yaptığı Mihrabat Ormanı’nda inşaat ihalesini de 50 milyar 105 milyon lira karşılığında İsmet Acar’a ait Dost İnşaat AŞ kazanmıştı. Başer, ayrıca ‘Paramı çalıyorsun.’ diyerek silah zoruyla evinin tapusunu aldığı iddiasıyla İsmet Acar’a dava da açtı.

Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi, Zaman’a şunları kaydetti: “Acar ailesinin villa yaptığı bölge, özel orman statüsüne giriyor. Ancak buranın özel orman olması ‘her şeyi yapabileceğiniz’ anlamına da gelmiyor. Yasaya göre, özel orman bölgesinde yapılaşma oranı yüzde 6’yı geçemez. Bu villalarla ilgili olarak başlayan yasal süreç devam ediyor.”24.05.2005
Birol Aydın
İstanbul

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-villalara-itiraz-etmeyen-orman-muduru-acarkente-yonetici-olmus_27377.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!