Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kader değil İhmal

Doğu Karadeniz’de geçen hafta 8 kişinin ölümüne yol açan sel felaketleri yıllardır bir türlü önlenemiyor. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, yurttaşların dere yataklarına ev yapmasının felakete yol açtığını belirtirken uzmanlar inşaatı yapan kadar buna göz yumanların da sorumlu olduğuna işaret ediyor. Ayrıca bentler, otoyollar gibi kamu

Cumhuriyet Gazetesi
Kader değil İhmal

Doğu Karadeniz’de geçen hafta 8 kişinin ölümüne yol açan sel felaketleri yıllardır bir türlü önlenemiyor. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, yurttaşların dere yataklarına ev yapmasının felakete yol açtığını belirtirken uzmanlar inşaatı yapan kadar buna göz yumanların da sorumlu olduğuna işaret ediyor. Ayrıca bentler, otoyollar gibi kamu yatırımlarında da yeterli planlama yapılmaması ve kolaycılığın seçilmesinin felakete davetiye çıkardığını vurguluyorlar.

Geçen hafta sağanak sebebiyle Ordu, Sinop ve Artvin’de 8 kişi yaşamını yitirdi. Bartın, Zonguldak, Kastamonu, Bolu, Düzce, Samsun ve Kastamonu’da da büyük maddi hasar meydana geldi. Sel felaketi nedeniyle kentlerin altyapıları tamamen çöktü. Ancak her yıl sel haberlerinin geldiği bölgede faciaların nedenleri konusunda da yetkililer ortak bir noktaya ulaşamadı.

Bentler tartışması

Artvin’in Şavşat ilçesinde geçen hafta 1’i çocuk 5 kişinin ölümüne yol açan sel felaketinin nedeni tartışılırken Şavşat Belediye Başkanı Naci Köroğlu, Tigrat Deresi’nin üzerindeki bentlere işaret etti. Köroğlu, dere üzerindeki 13 bentten 7’sinin yıkıldığına dikkat çekti.?

Giresun Mimarlar Odası Başkanı Serdar Demirkan dere yataklarına ev yapanlar kadar buna izin verenlerin de suçlu olduğunu vurguladı. Demirkan, dün Giresun’daki sel felaketinin nedeni konusunda da Karadeniz Otoyolu’na gönderme yaptı. Demirkan, “Bu yolu yaparken ve planlarken bu tür sel afetlerinin yaşanabileceğinin düşünülmesi gerekirdi. Buna kadercilik olarak bakamayız” diye konuştu.

KTÜ’den?Prof. Dr. Hızır Önsoy da dere yataklarının zaman kaybetmeden gözden geçirilmesi gerektiğini de vurgulayarak “Dereler ağızlarına kadar dolu, dere yataklarındaki suyun neredeyse akacak yeri yok” dedi.

'Ucuzculuk'

• Ordu İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bahri Özüdoğru, Karadeniz Otoyolu’nun yanlış planlanmasının ve deniz dolgusu ile yapılmasının da felaketlerin nedenlerinden biri olduğunu belirterek “Hükümetler hangisi ekonomik yönden ucuzsa onu yapıyor. Kolaycılığa kaçılmıştır” diye konuştu.

Vadilere tek kurum

• İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı İbrahim Usta sel felaketlerinin önlenebileceğine işaret ederek şunları söyledi: “Öncelikli olarak mevcut tehlike arz eden yapılaşmalar tespit edilip gerekli önlemler alınmalı. Gerekirse yapılaşmalar bölgeden taşınmalıdır. Dere yataklarından kum çakıl alınması özenle takip edilmeli, bu çalışmalardan standartlara uygun olmayanlar derhal durdurulmalı. Vadiler, tek bir kurum tarafından yönetilmeli.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kader-degil-ihmal_70829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!