Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadıköy Alanı 'Miniatürk' Gibi

Kadıköy Alanı 'Miniatürk' Gibi

Cumhuriyet Gazetesi/Yalçın PEKŞEN
Kadıköy Alanı 'Miniatürk' Gibi

b>Kadıköy İskelesi'nin önünde işçiler harıl harıl çalışıyorlar. Ne yapmaya çalıştıklarını çıkarmak bizim gibi fani kulların harcı değil. Gri parke taşlarının arasında kırmızı tuğladan şekiller oluşturmaya çalışıyorlar. Fakat bu şekiller yakından bakınca bir şeye benzemedikleri gibi, uzaktan bakınca da bir şeye benzemiyorlar. Belki gökyüzünden bakılırsa bir şeye benzeyecekler.

Ülkenin her yerinde görülen aksaklıkların küçük birer kopyasını Kadıköy alanında görmek mümkün... İşler bittiğinde Nazca düzlüğündeki şekilleri yaratan Peru yerlilerinin sırları da çözüme kavuşturulacak gibi görünüyor.

Herkes İstiklal Caddesi'yle meşgul: ''Ülkede taş mı kalmadı da Çin'den taş getirildi? Getirildiyse niye sökülüyor? Daha önce aklınız neredeydi? İnşaat sürerken Beyoğlu'na çıkıp bakmak kimsenin aklına gelmedi mi?'' türü serzenişler sürüp gidiyor. Bunlar benim de aklıma geliyor ama olayların biraz yatışmasını, son kararların alınmasını bekliyorum. Bizde taş döşeme işi biraz tuhaftır; işin içinde başka işler olabilir, sonucun nereye varacağı önceden bilinemez.

Şimdilik bilinen Kadıköy alanının son hali... Taşlar döşendi, bitti. Alanın son haline bakan sıradan biri, işlerin bittiğini değil, henüz başlamadığını sanabilir ama biz onlardan değiliz. Çok bitmiş (!) alan gördüğümüz için Kadıköy'de işlerin artık bittiğini anlayabiliyoruz.

Ben hemen her gün içinden geçtiğim alanı bu yazıyı yazmadan önce alıcı gözüyle bir kez daha dolaştım, parlak fikirlere rastladım.

Örneğin her yere olduğu gibi Kadıköy Alanı'na da yağmur yağar ve alan, bilindiği gibi, deniz kıyısındadır. Taşlara, denize doğru biraz meyil verilse sular kendiliğinden oraya akacak ve Allah korusun, alanda yıllardan beri sürüp giden su birikmesi sorunu çözülebilecektir. İşte bunun önlemi son düzenlemeler ile alınmış; her düzenlenişinde olduğu gibi eğim denize doğru değil, iç tarafa verilerek alanın ortasında yağmur sularından küçük göller oluşturulması ıskalanmamış.

Sular İdaresi sular içinde
Daha güzeli vardı ama düzeltildi. Alanın bir ucuna yeni İSKİ (Sular İdaresi) binası oturtulmuş ve bu bölgeye su gideri bile konulmayarak tam bir göl haline getirilmişti. Böylece Sular İdaresi her yağmurda sular altında kalıyordu. Bu durumun yararı da yok değildi. Yeni İSKİ binasının yerini bilmeyenlere tarif ederken işe yarıyordu:

- Sular idaresi mi? Biraz ilerde suların ortasında bir bina göreceksiniz. İşte orası...

Dediğim gibi, sonradan bu durum düzeltildi.

Alanda bir tramvay, bir de balon eksikti ama onlar daha önce yerleştirilerek eksiklikleri giderilmişti. Tramvayla alanın halini karadan izleyebiliyordunuz. Eğer yenilen herzeleri havadan da görmek istiyorsanız balon emrinize hazırdı. Arada sırada bağlantıların kopma tehlikesi yaşansa da, o kadar kusur neyimizde yoktu ki...

Sağlık sorunlarına çözüm
Alan düzenlendikten sonra Kudret Göz Hastanesi'nin çadırdan bozma seyyar aracı geldi, Atatürk heykelinin tam karşısındaki yerini aldı. Vatandaş burada göz sorunlarını parasız olarak çözüyor. Yerlerde uzanan çıplak elektrik kabloları ile seyyar hastanenin elektrik sorunları çözülüyor. İnşallah bu durum, alanda gidip-gelen insanların elektriğe kapılarak başka sorunlar yaşamalarına yol açmaz...

Ve neden sadece göz? Neden her türlü sağlık sorunumuz Kadıköy Alanı'nın ortasında çözülmüyor, orası da bir başka bilinmeyen...

Otomobiller alana girmesin diye epey önlem alınmış. Her yanda ''park yapılmaz'' levhaları, araçların geçmesini engellemek için demir veya betondan babalar, alüminyum veya tahtadan çitler, hatta araç girişini önlemek için tam giriş noktasına dikilmiş bir belediye zabıtası kamyoneti ile çekici araçlar ve trafik polisi arabaları park etmiş araçlarla birlikte alanda yerlerini almış bulunuyorlar.

Nazca'nın sırrı
Kadıköy İskelesi'nin önünde işçiler harıl harıl çalışıyorlar. Ne yapmaya çalıştıklarını çıkarmak bizim gibi fani kulların harcı değil. Gri parke taşlarının arasında kırmızı tuğladan şekiller oluşturmaya çalışıyorlar. Fakat bu şekiller yakından bakınca bir şeye benzemedikleri gibi, uzaktan bakınca da bir şey benzemiyorlar. Belki gökyüzünden bakılırsa bir şeye benzeyecekler.

Bilindiği gibi böyle bir durum bir de Peru'daki ünlü Nazca düzlüğünde var...

Ve Nazca'da ancak gökyüzünden bakılınca görülebilen şekillerin, henüz uçakların icat edilmediği dönemlerde nasıl çizilebildiği hâlâ çözülememiş bir sır. Sanırım Büyükşehir Belediyesi işçilerinin yaptıkları şekiller, gökyüzünden bakınca bir anlam ifade ederse, Peru'nun eski halkı olan İnka yerlilerinin sırları da çözülebilecek.

Hiç olumlu bir durum yok mu derseniz, elbette var. Alanın son hali, eski durumuna kıyasla çok güzel sayılır... Siz bir de düzenlenmeden önceki halini görecektiniz...

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoy-alani-miniaturk-gibi_42561.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!