Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Kadıköy-Kartal Metro Hattı...

Kadıköy-Kartal Metrosu 2011 Sonunda Hizmette

Ray döşeme ve elektromekanik işleri devam eden Kadıköy – Kartal Metro inşaatını gazetecilerle birlikte gezen Başkan Topbaş, hattın 2011 yılı sonunda hizmete gireceğini müjdeledi ve “Sadece 45 ayda tamamlayacağımız bu metro hattı bir dünya rekorudur” dedi.

ibb.gov.tr
5 Kadıköy-Kartal Metrosu 2011 Sonunda Hizmette

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ray döşeme ve elektromekanik işleri devam eden inşa edilen Kadıköy – Kartal Metro hattını gazetecilerle birlikte gezerek çalışmaları yerinde inceledi. Küçükyalı İstasyonu’nun şantiyesine inen Başkan Kadir Topbaş, burada makineyle raylara kaynak yaptı ve istasyonun duvar seramiklerini döşedi. Döşediği seramiklerden birine imzasını ve bugünün tarihini atan Topbaş, inşatta çalışan işçilerle ve gazetecilerle hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Gazetecileri ulaşım yatırımlarıyla ilgili bilgilendiren Başkan Kadir Topbaş, 6.5 yılda sadece ulaşıma 16.3 milyar TL harcayarak kara, deniz ve demiryolunda çok ciddi yatırımlar gerekleştirdiklerini söyledi. 44.1 kilometre olarak devraldıkları raylı sistemi 78 kilometreye çıkardıklarını, 2013’teki hedeflerinin ise İstanbul’u 204 kilometre raylı sistem ağıyla örmek olduğunu kaydetti.

Kaynarca’ya kadar uzatılarak 26.5 kilometreye çıkarılan Kadıköy-Kartal Metrosu’nun 2011 yılı sonunda hizmete gireceğini ve toplam 1 milyar 700 milyon dolara mal olacağını ifade eden Başkan Topbaş, daha önce tramvay ve hafif raylı sistem olarak düşünülen hattı geleceği görerek tamamen yeraltına aldıklarını anlattı. Hatta çalışmaların yüzde 80’inin tamamlandığını, tünel kazılarının bittiğini ve zemin kaplama ile ray döşeme işlerinin yapıldığını dile getiren Topbaş, “Şu ana kadar 7 bin 535 kilometre ray döşedik. Çalışmalar hızla tamamlanacak ve 2011 yılının Mayıs ayında Kadıköy-Kartal Metrosu’nda deneme seferlerine başlayacağız. 2011 sonunda da hizmete almayı planlıyoruz. 45 ayda tamamlayacağımız bu metro hattı bir dünya rekorudur” dedi.

Hattın Kadıköy ile Kartal arasında ciddi bir ulaşım aksı oluşturarak erişim sorununu ortadan kaldıracağına dikkat çeken Topbaş, “Yerin 29 metre altındaki bu metro hattı Anadolu yakasındaki en büyük yatırımlarımızdan biri. Marmaray da tamamladığında Kartal’dan Kadıköy, Taksim, Levent, hatta Olimpiyat Stadı’na gitmek çok daha hızlı ve konforlu olacak” diye konuştu.

Makinistsiz çalışabilen teknolojik trenler hizmet verecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Burada hizmet verecek vagonlar gerektiğinde makinistsiz çalışabilecek kadar ileri teknoloji donatılmış olacak. Ayrıca metro vagonlarının park edilmesi, hatta bakım ünitesine alınması bile bilgisayar başından bir joistik vasıtasıyla gerçekleştirilecek" şeklinde konuştu. Yine metro inşaatında E-5’in altından 20 ayrı yaya tüp geçidi yaparak yolcuların istasyona geliş ve gidişlerini çok daha rahat yapmalarını sağladıklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

"İstasyondaki yoğunluğu ve ulaşım sorununu böylece çözmüş oluyoruz. Bu geçitlerden yürüyen bantlı 3 tane de Seyrantepe Metro İstasyonu’ndan Galatasaray’ın yeni stadına yaptık. Metro ve TEM’i alttan geçen bu geçitler olmasaydı İstanbulluların bu stada gelip gitmeleri hiç de kolay olmayacaktı. Bu tarz geçitleri bundan sonraki bütün metro istasyonlarında uygulayacağız. Ayrıca daha önce yapılan istasyonlara ulaşımı kolaylaştırmak için aynı tarzda alt geçitler yapılması için de talimat verdim. Bir de Taksim-Darüşşafaka Metrosu’nda olduğu gibi bu metroda da her istasyona ayrı bir fonksiyon yükleyerek adeta bir sanat galerisine dönüştüreceğiz.”

Tamamlandığında günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak hat Kaynarca’ya kadar uzatılarak 22 kilometreden 26,5 kilometreye çıktı. Metro hattının toplam maliyeti ise 1 milyar 700 milyon dolar. Kaynarca’ya kadar toplam 16 istasyon olan hatta 15 istasyonun yapım çalışması sürüyor. Marmaray ile ortak istasyon olan Ayrılık Çeşme’deki yer ise Aralık ayı başında teslim edildi. Altyapı çalışmalarının ardından burada da istasyon çalışmalarına başlanacak. Kadıköy - Kartal arası tek yönde saatte 70 bin yolcu taşınacak olan hat ile 29 dakikaya inecek. İspanya’dan temin edilecek 120 vagonun ilki Ocak 2011’de İstanbul’da geliyor.

İnşaatın yüzde 83’ü tamamlandı

Toplam inşaatın yüzde 83’ü, ince işlerin yüzde 40’ı, elektromekanik işlerin yüzde 21’inin bittiği inşaatta, 48 bin 572 metre uzunluğundaki rayların ise 7 bin 222 metresi (yüzde 15) tamamlandı. Çift hat olarak toplam 44 km olan ana hat tünellerinin tamamı kazıldı. Hat ve peron tünellerinin tümünün kazısı tamamlandı. Yüzde 75’inde iç kaplama betonu imalatı da tamamlandı.

Çalışmalar, hattın 9. İstasyonu olan “Küçükyalı” istasyonunda devam ediyor. Toplam 4,5 km’lik uzatılan Kaynarca hattında 3 bin 800 metre tünel açıldı. 14 istasyonunda elektromekanik ve ince işlere başlanan Kadıköy-Kartal metrosunda Mayıs 2011’de ilk test sürüşünün; 31 Aralık 2011’de ise yolculu taşımaya başlanması hedefleniyor.

Kartal’dan Kadıköy 29 Yenikapı 47 dakika sürecek

Kartal’dan; Kadıköy’e 29 dakikada, Üsküdar’a 35 dakikada, Yenikapı’ya 47 dakikada, Taksim’e 55 dakikada, Otogar’a 66 dakikada, Hacıosman’a 79 dakikada, Atatürk Havalimanı’na 79 dakikada, Olimpiyat Stadı’na ise 89 dakikada ulaşmak mümkün olacak.

Kadıköy – Kartal Metro Hattı Ayrılık Çeşme İstasyonu’nda Marmaray Boğaz Tüp Geçit Banliyö Hattı’yla, Ünalan İstasyonu’nda Uzunçayır kavşağındaki metrobüs durağıyla, Kadıköy istasyonunda tüm deniz ve otobüs hatlarıyla 25-30 metre yürüme mesafesinde entegre olacak. Kaynarca İstasyonu’ndan ileride Sabiha Gökçen’e bağlantı yapılabilecek.

ETİKETLER: kent ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoy-kartal-metrosu-2011-sonunda-hizmette_84618.html

Read Comment Section
5 Yorum Yorum Yaz
  • 19.12.2005 kazma vurulup 2011 sonunda da hizmete almayı planlıyoruz diyorsan bu 60 ay yapar. 1.5 sene yani %25 fark... ya matematik bilmiyorsun ya da halka yalan söylüyorsun...''45 ayda tamamlayacağımız bu metro hattı bir dünya rekorudur” YANITLA
  • kadıköy kartal metro güzergahından e5 karayoluna giren tüm minübüs ve otobüslere aktarma merkezleri oluştursanız... örnek: tepeüstü'nden hareketle kadıköy'e giden 20ü hattı göztepe köprüsüne kurulacak aktarma merkezine girer, otobüs ve minübüs yolcuları metro istasyonundan kadıköy'e devam eder. böylelikle trafik dahada rahatlar. yada en azından özel otobüs ve minübüsleri metro güzergahlarından kaldırın. TEŞEKKÜRLER YANITLA
  • acıbadem-kadıköy minibüsleri kalksın diyen arkadaşa katılıyorum. minibüs kültürü tamamen kalksın. ilave olarak, acıbademde kurulan perşembe pazarı da kalksın. pazar kültürüde kalksın. daha modern pazarlar kurulsun. YANITLA
  • SAYIN BAŞKANIM ACIBADEM-KADIKÖY MİNİBÜSLERİ KALKSIN. ONUN YERİNE İ.E.T.T.HALK ÖTÖBÜS OLSUN. LÜTFEN RİCA EDERİM. YANITLA
  • Sabiha Gökçen bağlantısı da Kadıköy-Kartal hattı ile eş zamanlı olabilse Yeşilköy Atatürk Hava Limanından, ya da oraya, ulaşım sıkıntısı ortadan kalkardı. Zira uçakların,hava muhalefetinden diğer hava limanına inmek zorunda kalmaları nedeniyle yaşanan ulaşım zorluklarını ve karşılama açısından doğan sıkıntıları aşma konusunda kolaylık sağlayacaktır.Umarım o hattın yapımına da biran önce başlanır. Yeniyılda çalışmalarınızda başarılar dilerim. YANITLA
5 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!