Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kalıcı Konutlardaki Kalitesiz İşçilik ve Malzeme Çıldırtıyor

Marmara depreminden sonra Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile hibeci kuruluşlar tarafından yaptırılan kalıcı konutların su, elektrik, kapı, pencere,

Zamanb>Marmara depreminden sonra Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile hibeci kuruluşlar tarafından yaptırılan kalıcı konutların su, elektrik, kapı, pencere, mutfak dolapları, çatı, ortak anten tesisatı, dış boya ve sıva gibi bölümlerinde, tamirata ihtiyaç duyulması, hak sahiplerinin tepkisine sebep oluyor.

Yaklaşık iki sene önce sahiplerine teslim edilen birçok kalıcı konutun özellikle tuvalet, banyo ve atık su borularında problem yaşanması sebebiyle Adapazarı Büyükşehir Belediyesi yeni Yerleşim Müdürlüğü yetkilileri de zor durumda kalıyor.

Karaman kalıcı konutlarındaki binaların iç tesisatlarında yaşanan problemlerin kendileri ile ilgili olmadığını belirten Yeni Yerleşim Müdürlüğü yetkilileri, şu açıklamayı yaptı: “Biz sadece belediyeye bağlı olarak binaların çevre temizliği ve bazı belediye hizmetleri veriyoruz. Burası yeni bir mahalle olması sebebiyle semt semt bina yöneticileri oluşturmaya çalışıyoruz. Ancak binalarda yaşanan tüm olumsuzluklar bize aksettiriliyor. Biz de elimizden geldiği kadar vatandaşlara yol göstermeye çalışıyoruz. Müteahhit ve işçi hatalarından kaynaklanan sorunlarla biz de burada boğuluyoruz. Artık konutları yapan firmalara ve işçilere ulaşamıyoruz. Çoğunun telefonu değişmiş. Vatandaş usta bularak kendi imkanları doğrultusunda konutunun arızalı olan yerlerini yaptırıyor.”

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın işini iyi yapmayan müteahhitlere bunun hesabını sorması gerektiğini belirten Yeni Yerleşim Müdürlüğü yetkilileri, “Burada vatandaşlarla biz muhatap olmak zorunda kalıyoruz. İnsanlar gerçekten kızgın. Kaldı ki bu insanlar konutlarının parasını 20 yıl boyunca ödeyecekler. Daha iki yıl geçmeden konutların dökülmesi tabii ki vatandaşı olduğu kadar bizi de üzüyor.” diye yakındı. Bu arada Bayındırlık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise vatandaşların konutların sorunları ile ilgili kendilerine şikayet geldiği, kendilerinin ise bu şikayetleri Ankara’ya illettikleri bildirildi. Kalıcı konutların kabul kontrollerinin üzerinden iki yıl geçtiği belirtilerek bazı konutlarda kullanıcı hatası, bazı konutlarda da müteahhit hatası olduğu ifade edilerek bakanlığın bunu bilirkişi ile tespit ettirdiği kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalici-konutlardaki-kalitesiz-iscilik-ve-malzeme-cildirtiyor_6288.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!