Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kamuda Ürkütücü Rapor

1999 Marmara depreminin 10. yıldönümünde, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO)Gölcük'te yürüyüş düzenliyor. Yürüyüşe TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, İMO Başkanı Serdar Harp ve meslek odalarının başkanları katılacak. 16 Ağustos 2009 Pazar günü saat 19.00’da Gölcük’te toplanacak olan İMO üye ve yöneticileri, ilçe merkezinde düzenlenecek yürüyüşe katılacak

Gazete Vatan
Kamuda Ürkütücü Rapor

1999 Marmara depreminin 10. yıldönümünde, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gölcük'te yürüyüş düzenliyor. Yürüyüşe TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, İMO Başkanı Serdar Harp ve meslek odalarının başkanları katılacak. 16 Ağustos 2009 Pazar günü saat 19.00’da Gölcük’te toplanacak olan İMO üye ve yöneticileri, ilçe merkezinde düzenlenecek yürüyüşe katılacak ve akşam saatlerinde gerçekleştirilecek etkinliklerde yer alacak. 17 Ağustos 2009 Pazartesi günü saat 03.02’de ise Gölcük Deprem Anıtı önünde olunacak.

İMO'dan yapılan açıklamada, 1999 depremlerinin üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen toplumsal yaşamda farklılık yaratılmadığı ve mevzuatta köklü, kalıcı değişiklikler gerçekleştirilmediği kaydedildi, şu görüşlere yer verildi:


"Ülkemizde konutların yüzde 40’ı kaçak ya da ruhsatsız. Bina stokunun yüzde 10’unun yenilenmesi, yüzde 30’unun onarılması gerekiyor. Afet sonrası öncelikli kullanım grubunda yer alan hastane, okul gibi yapıların, olası bir afette yıkılma riski taşıması ürkütücü bir gerçek. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın güçlendirme çalışmaları ile ilgili paylaştığı verilere göre; okul, hastane ve benzeri 77 bin 522 kamu binasından ancak 764’ünün güçlendirilmesi tamamlandı. 32 bin 432 okul binasından 276’sı, 9 bin 503 hastaneden 55’i güçlendirildi. Mevcut durumla güçlendirilen bina sayısı arasında uçurum var. Nüfusunun yüzde 98’i deprem tehlikesi altında yaşayan bir ülkede, depreme karşı önlem almamak cinayettir. Doğa olaylarının doğal afete dönüşmemesinin yolunun sağlıklı ve nitelikli bir Yapı Denetim Sistemi’den geçtiği unutulmamalı.Depreme Duyarlılık Yürüyüşü’nde bu noktalar öne çıkartılacak; İMO, görüş ve düşüncelerini ayrıntılı bir biçimde kamuoyuyla paylaşılacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamuda-urkutucu-rapor-_71419.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!