Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kapıdere Tünelinde Endişe Edilecek Bir Durum Yok

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyesi Erda Ünal, Kapıdere tünelinde endişe edecek bir durumun buunmadığını kaydetti. 1 Mayıs 2

Zamanb>Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyesi Erda Ünal, Kapıdere tünelinde endişe edecek bir durumun buunmadığını kaydetti.

1 Mayıs 2002 tarihinden kapanan ve 2003 yılı Haziran ayında yeniden açılan ancak o günden bu yana da sağlamlaştırma çalışmalarının devam ettiği 7 nolu tünel olan Kapıdere tünelinin bir kaç ay içerisinde çok sağlam ve iyi bir duruma getirileceği ifade edildi. TCDD Bölge Müdür Yardımcısı İhsan Ataman ile ODTÜ Maden Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Erdal Ünal bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Ünal, 1930 yılında Almanlar tarafından inşa edilen tunelin, heyelan sonucu oraya gelen bir toprak hareketinin içine yapıldığını, bu nedenle de tünelin zamanla deforme olduğunu belirterek, “Biz buraya müdahale ettiğimizde 167 cm. kayma olmuştu. Yapılan çalışmalar neticesinde bu tünel trafiğe açıldı. Şimdi destek sistemleri çalışmaları yapılıyor. 3–4 ay içerisinde bu da tamamlayarak tunelin tamamlanması ve sağlamlaştırılması gerçekleşmiş olacak.” dedi.

Ünal, tünelin daha önce sağlamlaştırma çalışmaları sırasında çökmesinin sebebinin aceleden kaynaklandığını ifade ederek, kendilerinin bu işi acele etmeden tekniğine uygun olarak yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Daha önce tünelin kapalı kaldığı dönemde Narlı–Malatya demiryolu kapalı olduğunu için cevher taşımacılığı Sivas üzerinden ve 200 km. daha uzun yoldan yapılmış ve devlet trilyonlarca lira zarara uğramıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapidere-tunelinde-endise-edilecek-bir-durum-yok_12527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!