Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karabük’ün Zeugması’na Koruma

Hıristiyan inancına göre cennetteki 4 nehir ‘Phison’, ‘Geon’, ‘Euphrates’ ve ‘Tigris’in adlarının yazılı olduğu mozaiklerin bulunduğu antik kent Hadri

NTV-MSNBC
Karabük’ün Zeugması’na Koruma

ıristiyan inancına göre cennetteki 4 nehir ‘Phison’, ‘Geon’, ‘Euphrates’ ve ‘Tigris’in adlarının yazılı olduğu mozaiklerin bulunduğu antik kent Hadrianapolis koruma altına alındı.

Karabük’ün Eskipazar İlçesi’ndeki Hadrianapolis Antik Kenti’nin bulunduğu 22 dönümlük arazi, Karabük Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 36 milyar liraya satın alındı.

Karabük Kültür ve Turizm Müdür Vekili Serdar Üstelci, Budaklar Köyü’ndeki 400 metrekarelik bir alanda, önemli figürlerin yer aldığı ve kilise zemininde olduğu belirlenen 4 mozaiğin, geçen yıl yapılan kazılarda ortaya çıkarıldığını söyledi.


Kadın, erkek, hayvan ve meyve figürlerinin yer aldığı mozaiklerin önemli bir özelliğinin, üzerlerinde, Hıristiyan inancına göre cennetteki 4 nehir ‘Phison’, ‘Geon’, ‘Euphrates’ ve ‘Tigris’in adlarının yazması olduğunu belirten Üstelci, “Anadolu’da şimdiye kadar yapılan kazıda, bu nehirlerin adlarının yer aldığı mozaik bulunmadı. M.S. 5. ve 6. yüzyıl Erken Bizans Dönemi’ne ait mozaiklerin yazıt ve figürlerinden önemli bulgular elde edilmiş ve bu eserler, yerleri değiştirilmeden koruma altına alınmıştır. Bulunan yazıtlardan birinde (sadık saray muhafızı Himerios ile pek onurlu ve değerli Valentina’nın adağı) yazıldığını öğrendik. Biz de bunun üzerine, buraya ‘Valentina Kilesi’ adını verdik” diye kaydetti.


Mozaiklerin, hava koşullarından etkilenmemeleri için geçici olarak özel bir örtüyle kapatıldığını ve üzerlerine 10 santimetre kalınlığında toprak konulduğunu belirten Üstelci, antik kentte kamu binaları, tiyatro, hamam ve agora gibi bölümlerin de bulunabileceğinin tahmin edildiğini, bölgede yaklaşık 2 ay sonra tekrar kazı çalışmalarına başlanacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karabukun-zeugmasina-koruma_12792.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!