Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Karadeniz-Akdeniz Otoyolu Yıl Sonunda Tamamlanacak

2’nci Abdülhamid projesi olan Karadeniz- Akdeniz Otoyolu Projesi’nin 2019 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. '144 yıllık rüya’ olarak adlandırılan proje 2 milyar TL’ye mal olacak.

yapi.com.tr
Karadeniz-Akdeniz Otoyolu Yıl Sonunda Tamamlanacak

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ’Dereyolu’ olarak gündeme gelen Karadeniz- Akdeniz Otoyolu projesi 2’nci Abdülhamid tarafından Fransız mühendislere çizdirildi. Projenin temeli 1929 yılında dönemin Ordu Valisi Ali Kemal Aksüt tarafından atıldı. 1970’li yıllarda ise Sovyet işgalinde tankların Karadeniz’den İç Anadolu’ya kolayca ulaşmasını sağlayacağı nedeniyle durduruldu.

Dönemim enerji bakanı Güler. baraj çalışmasını başlattı
Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Dr. Mehmet Hilmi Güler, Mesudiye ilçesi Topçam’da Melet ırmağı üzerinde baraj inşa edilmesi için çalışmaları yeniden başlattı. 2004'te ’Topçam Barajı ve Ulaşım Yolları’ adıyla yeniden gündeme gelen proje, Karadeniz- Akdeniz Otoyolu Projesi olarak hayata geçirildi.

1 milyar 466 milyon TL'ye mal olacak
Orta ve Doğu Karadeniz’i Akdeniz’le birleştiren Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi; Ordu, Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Adana ve Hatay ili sınırları üzerinde bulunuyor. Toplam uzunluğu 818 kilometre olan projenin Ordu sınırları içinde kalan bölümü ise 100 kilometre olacak.

2008 yılında ihalesi düzenlenen Karadeniz- Akdeniz Yolu Projesi’nin toplam proje bedeli 1 milyar 466 milyon TL. Etapların tamamlanmasıyla ulaşımda ciddi oranda kısalma yaşanacak projenin yüzde 84'ü bitti.

Karadeniz-Akdeniz 6 saate inecek
Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre projenin en önemli etabı ise Ordu’nun Mesudiye ilçesi sınırlarında bulunuyor. Ordu-Mesudiye arasındaki mesafe, 3 kilometrelik Topçam Tüneli’nin geçen yıl açılması ve diğer çalışmalarla 81 kilometreye inerken, yaklaşık 2,5 saat süren yol ise 1 saate düştü. Projenin 2019 yılı sonunda tamamlanmasıyla Karadeniz’den Akdeniz’e ulaşım ise 6 saate düşecek.

25 tünelin 23'ü tamamlandı
Karayolları tarafından yapımına başlanan 88 kilometrelik Ordu etabında, toplam uzunluğu 15,1 kilometre tek tüplü 25 adet tünelin, 13,3 kilometrelik 23 tüneli tamamlandı. 1,8 kilometrelik 2 adet tünelde ise çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında tünellerin 2019 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. Yine güzergah üzerinde; yapımı tamamlanan toplam 331 metre olan 1 adet viyadük, toplam uzunluğu 280 metre olan 5 adet tek köprü ve 1 adet 32 metre çift köprü yer alıyor.

Karadeniz'de ihracatı canlandırıcak
Ordu’dan Akdeniz illerine ulaşımı kolaylaştıran proje Rusya ve Gürcistan gibi Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere de kent üzerinden ihracatta önemli rol oynuyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapan AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, projeye önem verdiklerini açıkladı.

Asırlık yol projesinin bölgenin kaderini değiştireceğini söyleyen Güler, "Karadeniz-Akdeniz yolunun açılmasıyla denizi kullanmayan Ordu, denizi kullanacak, ekonomide yeni sahalar açarak kentin kalkınması sağlanacak ve aynı zamanda turizm hattında önemli bir nokta olacaktır. Bu projeyi çok önemsiyoruz, bu projeyle İç Anadolu ve özellikle Akdeniz’de üretilen ürünler Karadeniz- Akdeniz otoyolundan Ordu’ya ulaşacak, burada, Ünye’de kuracağımız konteyner liman ile Karadeniz ülkelerine ihraç edilecek" diye konuştu.

"Türkiye büyük avantaja sahip olacak"
Proje ile Ordu’nun ve Türkiye’nin büyük bir avantaj yaratacağını kaydeden Güler, "Bu yolda muhteşem bir proje ortaya çıktı. Akdeniz’den Karadeniz’e gelecek ürünler Ordu’dan ihraç edilecek. Bunu konteynır limanıyla desteklenmesi hususunda Ordu çok önemli pozisyona geçmiş olacak. Türkiye de böyle kestirme bir yolla büyük avantaja sahip olacak.

Eğer demiryolu takviye edilirse çok daha ekonomik taşınma sağlanmış olacak. Büyük taşımalar trenle, vagonla taşınmış olacak. İleride eğer tercih edilirse buradan bir petrol hattı geçerse, Karadeniz’deki Rus ya da Kazak petrolünün de buradan direkt olarak Akdeniz’e geçmesi mümkün olacak. Bizim daha evvelden Ceyhan Enerji Merkezi projesinin aynı zamanda bir tamamlayıcı parçası olacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadeniz-akdeniz-otoyolu-yil-sonunda-tamamlanacak_171673.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!