Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Karadeniz'de Ekoloji Mücadelesi Yürütenler Buluşuyor

Karadeniz Serbest Ekoloji Forumu, Karadeniz'in önemli su kaynaklarını tehdit eden projelere karşı yaptığı eylemleri, açtığı davaları ve bundan sonra neler yapılması gerektiğini bir panelde tartışacak. Panel, Cuma saat 19.00'da Makine Mühendisleri Odası'nda. Tüm katılımcıların aynı zamanda konuşmacı olacağı, Karadeniz'in sesinin özgür çıkacağı

bianet.org
Karadeniz'de Ekoloji Mücadelesi Yürütenler Buluşuyor

Karadeniz Serbest Ekoloji Forumu, Karadeniz'in önemli su kaynaklarını tehdit eden projelere karşı yaptığı eylemleri, açtığı davaları ve bundan sonra neler yapılması gerektiğini bir panelde tartışacak. Panel, Cuma saat 19.00'da Makine Mühendisleri Odası'nda. Tüm katılımcıların aynı zamanda konuşmacı olacağı,  Karadeniz'in sesinin özgür çıkacağı Ekoloji Forumu'nda Karadeniz bölgesinde mücadele eden bütün bileşenler bir araya getirilecek.

Ekoloji Forumu'ndan yapılan açıklamada, " Karadeniz su kaynakları ve bu kaynaklardan hayat bulan ekosistem ile bölgedeki ekonomik ve sosyal yaşamın su ihtiyacı, tarihte hiç olmadığı kadar tehlike altındadır. Karadeniz doğası tarihinin en kritik günlerinden geçmektedir. Binlerce derenin kullanım hakkı, uygun etüt ve planlamalar yapılmadan hidroelektrik santrali projeleri yapmak üzere özel sektöre devredilmiş, projeler uygulamaya konurken doğaya müdahalenin doğuracağı sonuçlar bilimsel olarak kapsamlı bir değerlendirmeden geçirilmeden vadiler apar topar ranta açılmıştır. Bu olumsuz gidişatı durdurmak üzere Karadeniz halkı ve bazı sivil toplum örgütleri çeşitli mücadeleler vererek bölgede bilime ve hukuka aykırı uygulamalara karşı koymuştur. Vadilerin tek başına vermiş oldukları hukuk mücadeleleri ne yazık ki sermayenin büyük gücü karşısında etkili olamamış, faaliyet gösteren şirketler idare mahkemelerinin vermiş oldukları iptal kararlarına rağmen doğa katliamına etmişlerdir" deniliyor.

Toplantıya konuyla ilgilen tüm bireyleri ve kuruluşları davet eden platform, hukuk mücadelesini kazanmış olmanın şirketleri durdurmaya yetmediğini ifade ederek, daha güçlü bir birliğe ihtiyaç olduğunu belirtti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenizde-ekoloji-mucadelesi-yurutenler-bulusuyor_75204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!