Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karadeniz’in Dereleri Çöplük Oldu

Yeşili, yağmuru ve bozulmamış doğal güzelliği ile bilinen Karadeniz Bölgesi’nde dereler ve akarsular çöplük olarak kullanılıyor. Bölgede su kaynaklarının kirliliği üzerine araştırma yapan Ordu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Turan Karadeniz, “Midemiz bulanmadan bir akarsuya bakamaz olduk” diyerek bölgede kirletilmekte olan

Evrensel Gazetesi
Karadeniz’in Dereleri Çöplük Oldu

Dünya Su Günü’nün kutlandığı bu günlerde yeşili, yağmuru ve bozulmamış doğal güzelliği ile bilinen Karadeniz Bölgesi’nde dereler ve akarsular çöplük olarak kullanılıyor. Bölgede su kaynaklarının kirliliği üzerine araştırma yapan Ordu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Turan Karadeniz, “Midemiz bulanmadan bir akarsuya bakamaz olduk” diyerek bölgede kirletilmekte olan çevrenin tükenmeye başladığına dikkat çekiyor.

Bölgenin kentsel, mimari, tarihi, doğal ve kültürel değerlerinin, kıskançlıkla ve titizlikle korunmayı gerektirecek nitelikte olduğunu ifade eden Karadeniz, “Çok geç olmadan bir an önce bu duruma tepki gösterilmesi gerekiyor. Bölgede bireysel ve yerel yönetimlerin yaptığı kirliliğin yanı sıra ırmak ve çaylar üzerindeki kum-çakıl ocaklarının da faaliyetlerini sürdürmesi halinde bölgedeki plajlar yakın bir zamanda yok olacak” dedi.

İnsanoğlunun yüzyıllardır çevresine ve doğaya verdiği zararların bedelini ödemeye başladığını vurgulayan Karadeniz, “Daha fazla bedel ödememek için, bir an önce kişisel hırslardan, daha çok kazanma arzusundan, tembellikten, sorumsuzca doğaya zarar vermekten vazgeçmeli” diye konuştu. Karadeniz konuşmasına şöyle devam etti:

“İşin dikkate değer bir başka tarafı kendisine bir bardak su verildiğinde su gibi aziz ol diyen bir anlayışın bugünkü temsilcileri bu kirliği nasıl yapabilmektedir o da bu işin ayrı bir acı yöndür.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenizin-dereleri-copluk-oldu_67633.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!