Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karadeniz’in Saklı Kenti: Tios

Hem yağmurun bıraktığı toprak kokusu hem de yaban kekiği kokusu eşliğinde yürüyoruz tarihin içinde... Karadeniz’in “Efes”i Filyos’tayız.... Zonguldak ilinin kuzeydoğusunda bir sahil beldesi olan Filyos, eski Tios kentinin hamam, tapınak, taş döşeli yolları, mahzenleri, balık depoları, mozaik döşeli villa kalıntıları üzerinde duruyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Karadeniz’in Saklı Kenti: Tios

Hem yağmurun bıraktığı toprak kokusu hem de yaban kekiği kokusu eşliğinde yürüyoruz tarihin içinde... Karadeniz’in “Efes”i Filyos’tayız.... Zonguldak ilinin kuzeydoğusunda bir sahil beldesi olan Filyos, eski Tios kentinin hamam, tapınak, taş döşeli yolları, mahzenleri, balık depoları, mozaik döşeli villa kalıntıları üzerinde duruyor.

Kent, efsaneye göre MÖ 7. yüzyılda Tios adlı bir lider komutasında Miletos’tan gelenler tarafından kurulmuş. Bugün, Filyos beldesinin bulunduğu alanda eski kentten toprak üstü kalıntı olarak Roma, Bizans ve ortaçağ dönemlerine tarihlenen kale, sahil surları, su kemeri, tonozlu galeri, tiyatro, savunma kulesi ve çeşitli mezarlar var. Tios kentinin araştırılması ve kazılması, Karadeniz tarihi ve arkeolojisi için büyük önem taşıyor; çünkü Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında antik yerleşim kazısına tek örnek.

Trakya Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı ve Tios Kazısı Başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy: “Tios kazıları, sadece Filyos’un tarihini değil, Türkiye’nin Karadeniz bölgesini ve dünya tarihçiliğini yönlendirecek buluntularla doludur. Kazılar ilerledikçe sürprizlerle karşılaşacağız.” diyor. Antik kentin kuzeyinde yer alan Kale Tepesi’ndeki kilise kalıntılarının arasında Atasoy, anlatıyor...

- Karadeniz kıyılarının tarih ve arkeoloji yönünden araştırılmasının bugüne kadar yetersiz kalmasının nedeni nedir sizce?

Arkeologlar Akdeniz, Ege bölgesine konsantre olmuşlar. Karadeniz’de şartlar daha zor; mevsim kısa ve ayakta duran çok önemli yapılar yok. Bu yüzden dikkat çekmiyor.

- Kazılar sonucu antik kentin yüzde kaçı ortaya çıktı?

Daha kentin yüzde 1’ini bile kazmadık. Şu an Bizans tabakasındayız. Roma’ya, Hellenistik dönemden aşağıya ineceğiz. Burası Bizans devrinde bir askeri üs ve ticaret limanı. Limandaki su altında kalmış sütunlar, lahitler ileriki yıllarda sualtı arkeologları tarafından çıkarılacak. Bir de kalede böyle bir tapınak kilise olduğunu bilmiyorduk. Hiçbir yerde kaydı yok, bizim için büyük sürpriz oldu.

- Antik kaynaklarda Tios kentinden önemsiz, küçük bir şehir olarak bahsediliyor…

Burada çıkan yapılar bizi şaşırtıyor. Aşağı kentte geçen yıllarda yaptığımız test sonuçlarında 2 tane hamam ve taş döşeli yollara, yapılara rastladık. Bu kadar önemsiz küçük bir kentte, bu kadar önemli büyük yapı nereden geliyor. Tarihte bahsi çok az geçen ve önemsenmeyen Tios kentinin, toprak üstü kalıntılarının anıtsal boyutu ve yayılım alanının büyük olması son derece şaşırtıcı.

- Filyosluların bugün belli bir geçim kaynağı yok. Kültür turizmi ile geçim kaynağı sağlanabilmesi için Tios’un kazılması Filyos için bir kurtuluş olur mu?

Bugün burada geçim kaynağı sıfır! Filyos’ta herkes turizme umut bağlamış. Bir müze yapılarak, kazılardan çıkarılacak buluntuların Karadeniz Ereğli Müzesi’ne gitmesi önlenebilir. Böylece Filyos - Tios, bir tarih ve turizm merkezi olabilir.

- Peki, antik kentin üstünde bulunan Filyos Ateş Tuğla Fabrikası’nın akıbeti ne olacak?

Bölgede uzun sürecek bir kazı yapılacağı için özel mülkiyete ait alanların kamulaştırılması çalışmaları başlatıldı. Fabrikanın kamulaştırılarak yıkılması ve buranın kazılması lazım.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenizin-sakli-kenti-tios_72080.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!