Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karayolları, Dev Projeler İçin Yabancılarla Görüşüyor

Karayolları, Dev Projeler İçin Yabancılarla Görüşüyor

Dünya Gazetesib>Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye'nin artık bir fırsatlar ülkesi, yatırımlar ülkesi olduğunu söyledi. Bakan Özak, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün çok önemli projeleri olduğunu da belirterek, bunlarla ilgili olarak, dünyanın en büyük yatırımcı firmalarıyla görüştüklerini bildirdi. Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan da, müdürlüğün çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Özak, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen 'Karayolları 56. Bölge Müdürleri Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, meslek mensupları olarak, ülke sathında, sanayi, turizm sektörlerinin itici gücü olan ve medeniyete ulaşan yol, köprü gibi kalıcı yatırımlara imza attıklarını söyledi.

İnşaat sektörünün 2005 yılında, yüzde 21 ile büyümeye en büyük katkıyı sağladığını hatırlatan Özak, geçen yıl, yurtdışındaki müteahhitlik hizmetlerinin 9 milyar dolara ulaşmasının da gurur verici bir tablo olduğunu belirtti.

Büyük projeler için yabancı yatırımcılarla görüşülüyor
Bakan Özak, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün önümüzdeki dönemlerde önemli projeleri olduğunu ifade ederek, "Özellikle, çok büyük projeler var önümüzde; 3. geçiş, İzmit geçişi, İzmir Otoyolu, Ankara-İzmir Otoyolu gibi... Bütün bunlara yönelik dünyanın en büyük yatırımcı firmalarıyla görüşüyoruz" dedi. Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye çok önem verdiklerini ve yatırım yapmak istediklerini ifade eden Özak, bunun da kararlı ve istikrarlı bir Türkiye'nin sonucu olduğunu söyledi.

Karayolları'nın hedefleri
Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan da, müdürlüğün çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yol yapım çalışmaları sonucu bugün 1775 km'si otoyol, 31 bin 371 km'si devlet yolu ve 30 bin 568 km'si de il yolu olmak üzere toplam 63 bin 714 km'lik yol ağına ulaşıldığını bildiren Turhan, teşkilatın özellikle, 2002 yılı sonu itibariyle özellikle son yıllarda ihmal edilen bölünmüş yol çalışmalarına hız verdiğini anlattı.

Trafiğe açılmış bölünmüş yol uzunluğunun şu anda 11 bin 216 km'ye ulaştığını bildiren Turhan, söz konusu yol ağını 15 bin km'ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Karayolları yatırımlarından sağlanan toplam ekonomik faydanın değerinin yılda 12,5 milyar YTL olduğunu kaydeden Turhan, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün stratejik hedeflerini ise şöyle sıraladı:

-Kuzey Marmara otoyolunu inşa etmek,
-İzmir-İstanbul otoyolunu İzmit Körfez geçişini de kapsayacak şekilde inşa etmek,
-Ankara-İzmir otoyolunu, Antalya ve Bursa bağlantıları ile birlikte inşa etmek,
-Trafik kazalarının yoğunlaştığı kara noktalarının giderilmesini hızlandırmak,
-Yapımı devam eden 481 km. uzunluğundaki otoyol kesimini tamamlamak,
-Kaza riskini azaltan hizmet seviyesini yükselten akıllı ulaşım sistemlerini yaygın hale getirmek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karayollari-dev-projeler-icin-yabancilarla-gorusuyor_45216.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!