Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kartal'da Kanyon Gibi Simge Bir Proje Yapacağız

30 yıldır Eczacıbaşı Topluluğu'nda çalışan ve kendini 'aileden biri' olarak gördüğünü söyleyen CEO Erdal Karamercan, önümüzdeki dönemde hayata geçirecekleri projeleri açıkladı. Karamercan, "İzmir'de yeni ilaç tesisi açacağız, Kartal'da Kanyon gibi simge proje yapacağız, Zekeriyaköy-Uskumruköy'de de farklı bir proje hayata geçireceğiz, Rusya'da

Vatan Gazetesi
Kartal'da Kanyon Gibi Simge Bir Proje Yapacağız

30 yıldır Eczacıbaşı Topluluğu’nda çalışan ve kendini 'aileden biri' olarak gördüğünü söyleyen CEO Erdal Karamercan, önümüzdeki dönemde hayata geçirecekleri projeleri açıkladı. Karamercan, "İzmir’de yeni ilaç tesisi açacağız, Kartal’da Kanyon gibi simge proje yapacağız, Zekeriyaköy-Uskumruköy’de de farklı bir proje hayata geçireceğiz, Rusya’da seramik tesisi açacağız" dedi.

Eczacıbaşı Topluluğu’nun CEO’su Erdal Karamercan, tam 30 yıldır Eczacıbaşı Topluluğu’nda çalışıyor. Basamakları birer birer çıkmış. İşini çok seviyor ama işkolik değil, güleryüzlü ve huzurlu bir ifadesi var. Robert Kolej’de Kimya Mühendisliği okuduktan sonra Virginia Üniversitesi’ne gitmiş. Doktorasını yaptıktan sonra da Eczacıbaşı Topluluğu’nda işe başlamış. İş görüşmesini Bülent Eczacıbaşı’yla yapan Karamercan, "30 yıl geride kaldı. Eczacıbaşı Topluluğu’yla yoğun duygusal bağlarım var, ailem gibi" diyor. Karamercan’la CEO’luğa gidiş öyküsünü ve Eczacıbaşı’nın farklı alanlardaki yatırımları konuştuk.

Nasıl bir ailede büyüdünüz?

Aksaray’da Azimkar Sokak’da doğdum. Orta halli bir ailenin tek çocuğuyum. Anne tarafım Saraybosna’dan gelme, babam da Kayseri’den İstanbul’a üniversite eğitimi için gelmiş. İstanbul’da şimdilerde özlemini duyduğumuz bir ortamda büyüdüm.

Okul hayatınız nasıldı?

Yaramaz ama çalışkan bir öğrenciydim. İstanbul Erkek Lisesi’nde okudum. Yatılı okulun getirdiği bütün haşarılık olanaklarından yararlandım. Müzik grubumuz vardı. Yarışmalarda derece aldık. Gitar çalar, söylerdim.

Okurken çalıştınız mı?

Annem ve babam yalnızca okumamı isterdi, ben hevesliydim. 8-9 yaşlarında yaz tatillerinde manavlar için gazete kağıtlarından kese yapardık. Bakkalda gaz satardım. Öğrenciyken müzik grubumuz yarı profesyonel oldu. Moğollar’la, Cem Karaca’yla konserlere çıktık. Bu işten para kazandım. Üniversitede ayrıldım gruptan.

Bülent Eczacıbaşı’yla tanışıklığınız var mıydı?

İş görüşmesinde tanıştık. Formumu imzaladı. Yıllar içinde arkadaşlığımız oluştu.

30 yıl Eczacıbaşı dışına çıkmamışsınız. Hiç "Başka bir grupta yeni heyecanlar arayayım" diye düşünmediniz mi?

Eczacıbaşı Topluluğu’nda 30 yıldır çalışıyorum, bunun başlıca nedeni kişisel değerlerimle topluluğun değerlerinin örtüşmesi. Ayrıca kendimi aileden biri olarak görüyorum. Eczacıbaşılı olmayı içselleştirdim. Duygusal nedenlerim var. Bunun dışında topluluk çok geniş. Stratejik planlamada uzman olarak başladım, bir yıl sonra armatür projesini yürüttüm. Sonra Artema’yı kurduk. Özal döneminde ihracat atağı başladı. 30 yaşında genel müdür oldum. 1987’de İpek Kağıt’a genel müdür oldum. Sonra tüketim ürünleri grubu koordinatörlüğü yaptım, ilaç grubunun da yöneticiliğini yaptım. Sonra CEO oldum, heyecan hiç bitmedi, hep önüm açıldı.

Grupta bir ara ilaç sektörü ön plandaydı, son dönemde durum nasıl?

Topluluk gelirleri içindeki en büyük pay yüzde 36 ile Yapı Ürünleri Grubu’nun. İlaç yüzde 25 ile ikinci sırada yer arıyor. Tüketim ürünleri grubu yüzde 19...

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/kartalda-kanyon-gibi-simge-bir-proje-yapacagiz_63576.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!