Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kastamonu Entegre’den Sürdürülebilir Hammadde Çalışması

Kastamonu Entegre, Bulgaristan tesisi için sürdürülebilir hammadde üretimine yönelik dikim çalışmasıyla, yılda toplam 5 bin ton hammadde elde edecek.

yapi.com.tr
Kastamonu Entegre’den Sürdürülebilir Hammadde Çalışması

Doğal dengeyi koruma ve topluma katkı sağlama misyonuyla hareket eden Kastamonu Entegre, sektöründe sürdürülebilirlik raporu yayımlayan bir şirket olarak öne çıkıyor. Ana ürün grupları olan MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli ürünlerinin üreticisi olan şirket, üretimde kullandığı odun hammaddesini yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan, yani gençleştirme ve bakım faaliyetleri sonucu ömrünü tamamlamış endüstriyel ormanlardan temin ediyor. Türkiye’de sürdürülebilir orman yönetimi ve endüstriyel plantasyon konusunda rol oynayan Kastamonu Entegre, son olarak Bulgaristan’daki yonga levha tesisinin hammadde ihtiyacını karşılamak amacıyla Plovdiv bölgesinde, atıl durumdaki bir arazide plantasyon çalışması başlattı.

 

 

Kendi hammaddesini kendi üretecek
Tesis yatırımlarının yanı sıra endüstriyel plantasyon çalışmalarına da bütçe ayırmaya devam ettiklerini dile getiren Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız şu açıklamalarda bulundu: “Bugün en büyük sorumluluğumuz ekonomik büyümeyi, kaynakları tüketmeden, verimli bir biçimde gerçekleştirmenin yollarını aramaktır. Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun tespitlerine göre son 15 yılda, dünya orman alanlarında yüzde 5 azalma kaydedildi. Kastamonu Entegre olarak, tüm iş süreçlerimizi çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri gözeterek gerçekleştiriyoruz.

Sürdürülebilir orman yönetimi konusunda öncü çalışmalar yürüten şirketimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı ile TEMA Vakfı öncülüğünde kurulan ENAT AŞ’nin ikinci büyük ortağı olarak önemli bir misyon üstleniyor. 2016’dan itibaren sektöre odun arz etmeye başlayan ENAT AŞ, bugüne kadar 14 bin dönüm (yaklaşık 2000 futbol sahası) üzerine 1,7 milyon fidan dikti. Sektörün global markası olarak, diğer ülkelerdeki tesislerimizde de kaynakların verimli kullanımını sağlayan endüstriyel plantasyon çalışmalarına önem veriyoruz. Son dönemde, Bulgaristan yonga levha fabrikamızın hammadde ihtiyacına yönelik çalışmalara hız verdik. Plovdiv bölgesindeki 864 dekarlık atıl belediye arazisini 32 yıllığına kiralayarak, buraya 110 bin adet kavak fidanı diktik. Yeni dikim sahamızda düzenli üretim yaparak, buradan her yıl levha üretimine uygun 5 bin ton hammadde temin etmeyi hedefliyoruz.”

Sürdürülebilir ormancılık faaliyetini belgeleyen FSC sertifikası ile üretim yapan Bulgaristan yonga levha tesisi, ‘Kendi Hammaddeni Kendin Üret’ sloganı çerçevesinde endüstriyel plantasyon çalışmalarına önümüzdeki dönemlerde de devam edecek.

Kastamonu Entegre’nin ikinci yurt dışı yatırımı olarak 2001 yılında faaliyete geçen Bulgaristan Yonga Levha Tesisi, %40 pazar payına sahip. Bu ülkedeki Türk yatırımı, A Sınıfı Yatırımcı Sertifikası’na sahip tesis, ürünlerini Bulgaristan iç pazarının yanı sıra, Balkan ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Fransız Darbo şirketine ait 500 bin m3/yıl kapasiteli yonga levha üretim hattını satın alarak, Bulgaristan’daki tesisine taşıyan Kastamonu Entegre, 130 milyon dolarlık modernizasyon çalışmalarının birinci etabını geçtiğimiz yıl tamamlayarak hattın ilk bölümünde üretime başladı. İkinci etap tamamlandığında, üretim kapasitesini iki buçuk kat artırmayı hedefleyen şirket, Balkanlar ve Orta Avrupa’daki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kastamonu-entegreden-surdurulebilir-hammadde-calismasi_180062.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!