Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kat Mülkiyetine Geçiş Zorunlu Olacak

Kat Mülkiyetine Geçiş Zorunlu Olacak

CNN Türk
4


inalarda bir yıl içinde kat mülkiyetine geçilecek. Geçmeyenler ise, bin YTL para cezasına çarptırılacak. Mevcut binalarda kat mülkiyetine geçiş süresi de iki yıl olacak. Kat Mülkiyeti Yasası’nda değişiklikler öngören tasarı, Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

Tasarıda, depreme karşı onarımlar genel gider sayılacak. Komisyonda yapılan değişiklikle, binalarda tadilat yapılması için kat maliklerinin hepsinin onayının alınması zorunluluğundan vazgeçildi. Bunun yerine kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızasının alınmasına ilişkin hüküm getirildi. Düzenlemeye göre, kat maliklerinden biri, kat maliklerinin beşde dördünün yazılı onayı olmadıkça, binanın ortak yerlerinde inşaat, onarım ve değişik renkte badana veya boya yaptıramayacak.

Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun ana yapıya veya bağımsız bölüme zarar verdiğinin mahkemece tesbit edilmesi durumunda bu onarım ve güçlendirme için kat maliklerinin rızası aranmayacak.

Yapıları tamamlanmış ve yapı kullanma izni alınmış olan binalarda bir yıl içinde kat mülkiyetine geçilmesi zorunlu oluyor. Kat mülkiyetine geçilmesi için gerekli koşulları yerine getirmeyenlere bin YTL ceza verilecek. Kat mülkiyetine geçiş süresi mevcut binalar için iki yıl olacak.

Deprem harcamaları vergiden düşülecek
Tasarı, muhtemel afetler ve özellikle depreme karşı yapılacak yapı güçlendirme harcamalarının genel gider sayılmasını da hükme bağlıyor. Ayrıca, bir dairede yapılacak olan teknik inceleme veya güçlendirme çalışması sırasında diğer bir daire sahibi gerekiyorsa kendi alanına girilmesine izin verecek.

Kat maliki, kendi bölümünde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamayacak. Gayrimenkullerin ortak katılım payları ve aidatlarını zamanında ödemeyenler için uygulanan aylık yüzde 10 faiz oranı da yüzde 5'e indiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kat-mulkiyetine-gecis-zorunlu-olacak_41372.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • aynı arsada hisseli 4 adet daha bina var bunlardan biri bizim 3 katlı ve binalar 1975 yılından önce yapılmış bildiğim kadarıyla 75 ten önce yapılan yapılar iskanlı sayılıyor bir binada tek başına bu kanundan yazılı iskan almış ve bu alınan iskan diğer binaları kapsıyor mu ama hala tapumuz arsa üzerinden hisseli bizim de bu kanuna göre kat mülkiyetine geçme zorunluluğumuz var mı varsa neler yapmamız lazım? umdursun@hotmail.com YANITLA
  • en son 1989 da yapı kullanma izni almisiz. ondan sonra müracaat edilmemiş. 60 daireyiz. herkesin kat irtifat tapusu var. bankalar kredi veriyor. ne yapmamız gerekiyor. kat mülkiyetine geçmek için 60 kişinin rızası lazım mı? masrafımız nekadar olur bilemiyoruz. projelerin hepsi var. lütfen bilgilendirir misiniz?.saygılarımızla.yönetici ergin özalpman valilera@hotmail.com YANITLA
  • Ben Bursa ili Gemlik ilçesi K.Kumla Beldesinde oturuyorum, oturduğum yer yazlık olarak geçiyor Bu beldede Yapılaşmanın %90ının oturma izni yoktur(yapıkullanma) fi tarihinden buyana ben nasıl kat mülkiyetine geçeceğim.Saygılar davut.parlak@hotmail.com YANITLA
  • bizim 2 katlı müstakil evimiz var babamdan kalma. tapuda arsa olarak görünüyor. 3.kat da var ama çatı olarak. 3. katın yalnızca duvarları örülü. biz de bu kanunla kat mülkiyetine mi geçiş yapacağız yoksa aynen uygulama devam edecek mi? böyle kalsa bir cezası olur mu.?teşekkürler. belontis@hotmail.com.tr YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!