Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Katar'ın En Yüksek Binasını Genç Türk Mimar Tasarladı

Katar'ın En Yüksek Binasını Genç Türk Mimar Tasarladı

Referans Gazetesib>Katar'ın en yüksek binası Doha Trade Center'ı genç Türk mimar Murat Kader tasarladı. 130 milyon dolara mal olması beklenen bina, 61 katlı olacak. Bina üstten bakıldığında 'uçan bir sinek' görünümünde.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi'ni derece ile bitiren iki genç yüksek mimar Murat Kader ve Sema Eser Özsaruhan kurdukları 2Design firması ile birçok başarılı projeye imza atıyor. Doha Trade Center adlı Katar'ın en yüksek binasının tasarımı da Murat Kader tarafından yapıldı. Bina tamamlandığında tam 61 kat olacak. Bina, ilginç mimarisi ile de dikkat çekiyor. Bina üstten bakıldığında 'uçmaya hazırlanan sinek' biçiminde görülüyor. 130 milyon dolara mal olması beklenen bina, bu tasarımı ile yatırımcı firmaya maliyet açısından önemli bir avantaj sağlıyor.

Katar'da yaptığı tasarımın bir benzerini İstanbul Güneşli'de Ziyal İş Merkezi'nde de deneyen Murat Kader, bu projesiyle hem mimarlar almanağına girdi, hem de bu bina şu anda örnek vaka olarak Avusturya'daki üniversitelerde okutuluyor.

2Design'in yaptığı tasarımlar ve işler sadece bununla sınırlı değil. Murat Kader ve ortağı Sema Eser Özsaruhan 2Design'ı kurdukları 10 yıllık süre içinde Suudi Arabistan'da milli kütüphaneden Azerbaycan Petrol Bakanlığı'na kadar yurtdışında çok sayıda projeye de imza attı.

İki ortak, şimdi de olimpiyatlar için hazırlanan Türkmenistan'a açılır kapanır bir olimpiyat stadı tasarladı. Eğer FİFA, 2015 Asya Olimpiyatları'nı Türkmenistan'a verirse bu ülkenin kullanacağı olimpiyat kompleksini de 2Design firması hazırlayacak.

Murat Kader ve ortağı Sema Eser Özsaruhan, birlikte şirket kurduklarından itibaren 200'den fazla projeye imza atmış. Şimdilerde mimarlık ofisinden öte bir şirket kimliğine bürünen 2Desing'ın bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerin inşaat bütçeleri 750 milyon doların üzerinde.

Murat Kader, bir mimar olarak yüksek katlı binaları yapmayı çok sevdiğini dile getirdi.

SPA otellerinde de iddialı
Murat Kader'in son dönemde imza attığı projelerden birisi de Aksoy Grubu'na ait Sapanca'daki Richmond NUA Sapanca Welness&Spa Hotel. Daha önce kongre oteli olarak düşünülen kompleksin iç mimarisine yeni bir yaklaşım getirdiklerini belirten Murat Kader, şu anda Avrupa'nın en büyük wellness ve spa otelinin (sağlık ve bakım) oluşturulduğunu aktardı.

Bu projeden sonra kendisine SPA oteli yapmak için teklif geldiğini de belirten Kader, "Çünkü bugüne kadar bu tarz yapıları yabancı mimarlara tasarlatıyorlardı. Ama bu bizim için çok iyi bir referans oldu. Gerçek anlamda SPA oteli dendiği zaman akla ilk olarak biz geliyoruz" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/katarin-en-yuksek-binasini-genc-turk-mimar-tasarladi_45130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!