Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaynaklar‘da Enerji Üreten Evler

Yarattığı enerji konsept ile Eurosolar Avrupa Güneş Ödülü’nü alan İzmirli Sen Mühendislik, Kaynaklar Konakları’nda yenilenebilir enerjiden çok yönlü olarak yararlandı. 230 dönüm alanda ekolojik mimarlık konseptiyle oluşturduğu evlerde, ısı pompasıyla üretim yapılarak hava sıcaklığı ayarlanırken, aydınlatma, havuz ve sulama için kullanılan

Milliyet EGEYarattığı enerji konsept ile Eurosolar Avrupa Güneş Ödülü’nü alan İzmirli Sen Mühendislik, Kaynaklar Konakları’nda yenilenebilir enerjiden çok yönlü olarak yararlandı. 230 dönüm alanda ekolojik mimarlık konseptiyle oluşturduğu evlerde, ısı pompasıyla üretim yapılarak hava sıcaklığı ayarlanırken, aydınlatma, havuz ve sulama için kullanılan enerjinin yüzde 35’i rüzgar jeneratörleriyle karşılanıyor.

Güneş enerjsinden yararlanılarak elektrik üretiliyor. Enerji ayrıca yangın direklerinin üzerine konulan rüzgar tribünleriyle de elde ediliyor. Sarnıçlarda depo edilen yağmur suları ise sulama amaçlı kullanılıyor. Ayrıca konutlarda 100 metrekareyi 1 metrekare radyatörle ısıtabilecek ısı yalıtımı bulunuyor. 

Kaynaklar Konakları Koordinatörü Can Hasanoğlu, saatte 1 kilovatlık enerjiyle 525 metrekarelik alanı soğuttuklarını belirtti, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi ile test çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kaynaklarda-enerji-ureten-evler_74763.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!