Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kent A.Ş. Eylemleri Yeniden Başlayacak

Karşıyaka Belediyesi tarafından işten çıkartıldıktan sonra çeşitli eylemler ile gündeme gelen Kent A.Ş’liler için verilen işe iade kararları, işçilerin örgütlü bulundukları DİSK’i harekete geçirdi. Genel Başkan Süleyman Çelebi “Biz tazminat değil iş istiyoruz. Belediye geri adım atmazsa eylemlerimiz etkin bir şekilde yeniden başlayacak” dedi.

Hürriyet Ege
Kent A.Ş. Eylemleri Yeniden Başlayacak

Karşıyaka Belediyesi’nce işten çıkartıldıktan sonra eylemler ile gündeme gelen Kent A.Ş’liler için verilen işe iade kararları, DİSK’i harekete geçirdi.

Karşıyaka Belediyesi tarafından işten çıkartıldıktan sonra çeşitli eylemler ile gündeme gelen Kent A.Ş’liler için verilen işe iade kararları, işçilerin örgütlü bulundukları DİSK’i harekete geçirdi. Genel Başkan Süleyman Çelebi “Biz tazminat değil iş istiyoruz. Belediye geri adım atmazsa eylemlerimiz etkin bir şekilde yeniden başlayacak” dedi. Belediyede, Bayraklı’nın ayrı bir ilçe olmasının ardından işten çıkartılan Kent A.Ş’li işçiler için, Karşıyaka 1. ve 3. İş Mahkemelerinin verdiği işe iade kararları, sendika yönetimini de harekete geçirdi. Karşıyaka ve İzmir gündeminde aylarca yer alan eylemlernde sık sık kente gelen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, hukuken de haklı olduklarının kanıtlandığını belirtti. Çelebi, yargı süreci sonunda işçiler geri alınmazsa eylemlerin yeniden başlayacağını söyledi. İki ayrı mahkemenin de işe iade kararı vermesinin önemli bir gelişme olduğunu dile getiren Çelebi, “Bu süreçte zaten haklı olduğumuza inanıyorduk. Mahkemece verilen kararlar bunun kanıtı oldu. Başından itibaren işçi çıkarımlarının yasadışı olduğunu, belediyenin keyfi bir uygulama içinde bulunduğunu anlatmaya çalıştık. ‘Mecburuz’ diyen belediye yönetiminin, sendikayı tasfiye ederken taşeron işçi alarak, samimi davranmadığını ifade etmeye çalıştık. Yargının verdiği kararlar ortada” dedi.

1 Mayıs’ta işe alsın

Çelebi, “Hukuk, hukuksuzluğu yapanın yanında yer almadı. Buna rağmen Sayın Durak’ın, işçileri geri almamakta ısrar etmesi anlamsız. Seçilmiş belediye başkanının, yargı kararına uymaması doğru değil. CHP İl Başkanı’nın da devreye girerek çözüm konusunda destek sağlayacağını düşünüyorum. 1 Mayıs’ta işçilerimizi sokağa bırakan Karşıyaka Belediyesi yine 1 Mayıs’ta aynı işçileri işe alsın” diye konuştu.

Üstüne bir bardak su içmeyiz

Başta Örnekköy Şantiyesi olmak üzere, ilçenin çeşitli noktalarında yapılan eylemlerin uzun süre gündemde kaldığına dikkat çeken Çelebi, yargı kararlarının dikkate alınmaması halinde, yeni bir eylem plaanını devreye sokacaklarını söyledi. Çelebi “Tazminatların artırılması çözüm getirmez. Biz tazminat değil iş istiyoruz. Yargı süreci devam ediyor, bundan sonra da temyiz süreci işleyecek. Hukuki süreç tamamlandığında da belediye geri adım atmazsa eylemlerimiz etkin bir şekilde yeniden başlayacak. Yaşananların üzerine bir bardak su içemeyiz” diye konuştu.

İl Başkanı Bulgun: Temaslar olumsuz

Daha önce, süreçle ilgili olarak Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ile ortak görüşme yapacağını belirten CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun ise yargı sürecini dikkatle takip ettiklerini açıkladı. Her iki başkanla yaptığı karşılıklı temaslarda olumlu izlenimler edinemediğini belirten Bulgun, “Her iki taraf için de mahkeme süreci devam ediyor. Yargı aşaması tamamen bitmeden adım atılması pek doğru değil. Süreç sonunda her iki taraf ile de görüşeceğim ve ortak bir yol bulmaya çalışacağım” dedi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-a-s-eylemleri-yeniden-baslayacak_78586.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!