Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kentli Olma Sorumluluğu ve Urban Age

Hem hız kazanan kentsel dönüşüm projeleri, hem de 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile tüm dünyanın ilgi odağı olan İstanbul, kentlerin gelecekteki yaşamlarını şekillendiren projelere destek veren uluslararası bir kuruluş olan Deutsche Bank Urban Age’in de dikkatini çekti. 2007’de Bombay, 2008’de Sao Paulo’da verilen 100 bin dolar tutarındaki

Cumhuriyet GazetesiYaşadığımız kentin sorunlarına biraz daha yakından eğilmek, çözüm için “bekleyen ve talep eden” konumundan çıkarak üreten, örgütleyen, proje geliştiren bireyler konumuna geçmek... Kentin bütününden bahsetmiyorum, yaşadığımız semt, mahalle, hatta sokağın küçük bir bölümü bile olabilir... Önemli olan gündelik hayatı bir nebze olsun kolaylaştıran ve yaşam çevresini iyileştiren projeler üretebilmek... Peki tüm bunlara ne kadar yakınız? Kendi yaşam alanımızla ilgili aktif rol üstlenmeye ve ortak sorumluluk almaya ne kadar hazırız?

Bunları düşüne duralım, size İstanbulluları yakından ilgilendiren bir haberi duyuralım. Hem hız kazanan kentsel dönüşüm projeleri, hem de 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile tüm dünyanın ilgi odağı olan İstanbul, kentlerin gelecekteki yaşamlarını şekillendiren projelere destek veren uluslararası bir kuruluş olan Deutsche Bank Urban Age’in de dikkatini çekti. 2007’de Bombay, 2008’de Sao Paulo’da verilen 100 bin dolar tutarındaki ödül bu yıl İstanbul’daki proje ya da projelere verecek. Önemli olan halk inisiyatifi ile başlatılan ve kentlerin gelecekteki yaşamını şekillendiren projeler olması. Yarışmaya katılmak için illa mimari, tarihi veya kültürel bir proje yapılması gerekmiyor. Örneğin Bombay’da ödül alan projede, bölge sakinleri çöplük olan sahil şeridini düzenleyerek yeşil alan ve yürüme alanına dönüştürmüş. Dolayısıyla ödül mahalle sakinlerine verilmiş. Yani herkes, her türlü projeyle yarışmaya katılabilir. Sao Paulo’daki kent merkezinde inşaatı tam tamamlanmamış ve göçle gelenlerin işgal ettiği büyük bir binanın 42 ailenin ihtiyacını karşılayacak bir yaşam alanına dönüştürülmesi projesi. Ancak dikkat, ödül kesinlikle yalnız bir fikre ya da başlamamış bir projeye verilmiyor. Projenin bir aşamaya gelmesi gerekiyor. Son başvuru tarihi 11 Eylül. 4 Kasım’da sonuçlar açıklanacak.

Urban Age Ödülü İstanbul’daki projelere

Urban Age uluslararası bir proje. Deutsche Bank’a bağlı çalışan ve kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan Alfred Herrhausen Gesellschaft (AHS) ve London Scholl of Economics tarafından ortak yürütülüyor. Projenin ana amacı, dünyadaki büyük ve gelişim açısından önem taşıyan metropollerin kentsel büyümelerini ve bu büyümelerinin ardındaki faktörleri incelemek. Ödül ise kentlerde yaşayan dünya nüfusunun yarısının karşı karşıya kaldığı problemlerin fark edilmesi ve yaratıcı çözümlerin desteklenmesi amacıyla veriliyor. Bu nedenle ödül, bölge sakinlerinin gündelik hayatını kolaylaştıran ve yaşam çevresini iyileştiren projeleri gün ışığına çıkarmayı hedefliyor. “Deutsche Bank Urban Age Award” kentlileri, yerel yönetimleri, özel sektör kuruluşlarını ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiriyor ve “Kentleşme Çağı” olan 21. yüzyılda yaşadıkları şehirlerde aktif rol üstlenmelerini teşvik ediyor. 2007 yılında Hindistan’ın Mumbai (Bombay) kentinden iki projeye, 2008’de ise Brezilya’nin Sao Paulo kentindeki bir projeye verilen ödüle başvuran İstanbul projeleri, yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilecek. Jüride London School of Economics Şehircilik ve Mimarlık Profesörü Ricky Burdett; Washington D.C’nin başarılı çalışmaları ile ünlü eski belediye başkanı Antony Williams, dünya çapında ünlü Meksikalı mimar, Pennsylvania Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Enrique Norten jürinin yabancı üyeleri. Türkiye’den ise Prof. Dr. Çağlar Keyder, gazetemiz çizeri mimar kökenli Behiç Ak, 2004 yılında mimarlık alanında verilen Ağa Han Ödülü’nü kazanan Han Tümertekin ve TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ üye olarak görev yapacak.

Projeni tanıtımı için düzenlenen toplantıda tanıştığımız Ricky Burdett “biz megakentlerin insanların yaşamlarındaki etkilerini ele alıyoruz. Bu amaçla bugüne kadar birçok megakentte konferanslar düzenledik. Bu yıl da İstanbul’da 5-6 Kasım’da düzenlenecek konferansta ‘önümüzdeki 5-10 yıl içinde yaşadığınız kentin nasıl gelişmesini istersiniz?’ konusunu masaya yatıracağız” diyor.

Projelerin kent yaşayanları tarafından ortaya konulduğu zaman daha iyi sonuçların alındığını belirten Burdett, “Sao Paulo kentinden 130, Bombay’dan ise 74 başvuru oldu. Ödülü birinciler alıyor. Ama diğer projeler de internet sitesinde duyuruluyor, projelerin geliştirilmesi, finansal kaynaklara ulaşım, fonlardan yararlanma ya da resmi başvurular için şablon örnekler yaparak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Önemli olan bu bilincin yaygınlaşmaya başlaması” diye anlatıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kentli-olma-sorumlulugu-ve-urban-age_70751.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!