Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

KİK Beşinci Kez Değişecek

KİK Beşinci Kez Değişecek

Radikal Gazetesiamu İhale Kanunu'nda üç yılda beşinci değişiklik yapılıyor. Konuyla ilgili rapor Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Kamu İhale Kanunu'ndan (KİK) sürekli yakınan hükümet, yasada üç yıl içindeki beşinci değişikliğe hazırlanıyor. Kamu ihalelerinde gecikmelere yol açtığı gerekçesiyle Kamu İhale Kanunu'nda yapılacak değişiklikler konusunda bir çalışma yapmakla görevlendirilen Ulaştırma Bakanlığı'nın hazırladığı rapor, dünkü Bakanlar Kurulu'nda ele alındı.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 2002 yılında çıkarılan kanunun uygulamalarında ciddi sıkıntılar bulunduğunu, ihalelerin süratli sonuçlandırılamadığını söyledi. İş yapacak sürenin kısıtlı olduğunu ifade eden Cemil Çiçek, bir de kanundan doğan engeller olunca sıkıntının arttığını belirterek şöyle konuştu:

"2004 yılının ilk 9 ayında bin 202 ihtilaf varken, bu senenin ilk dokuz ayında bin 852'ye yükseldi. Bu kanunun bazı maddelerinin değiştirilmesi gerekiyor. İlan süresi şimdi en az 40 gün. 105 günlük itirazların incelenmesi süresi eklendiğinde de 3.5-4 ayı buluyor. Senenin dörtte biri formalite ile geçiyor. KİT'lerin alımlarında KİK'e tabi olmaları verimli çalışmalarını engelliyor. Kamu ihalelerine aşırı düşük teklifler geliyor. Bir de bakıyorsunuz iş çok yavaş işliyor. İhale bedeli artırılıyor ve kamuoyunda yolsuzluk iddiaları gündeme geliyor. İdare yerli yersiz zan altında kalıyor. Yeni yasa ile şikâyet hakkının kötüye kullanılmasını önleyici bir kısım tedbirler alınacak. Bu konuyla ilgili yasal çalışma ay sonuna kadar bitecek. İhaleler daha süratli olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kik-besinci-kez-degisecek_40336.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!