Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kilise ve Havralar Restore Ediliyor

Kilise ve Havralar Restore Ediliyor

NTVb>Vakıflar Genel Müdürlüğü, Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atarak cemaat vakıflarına ait manastır kilise ve sinagogların ilk kez onarılmasına karar verdi. Vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı Şahin, bu kapsamda 8 yapının restore edileceğini açıkladı.

NTV’nin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye coğrafyasının pekçok medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlattı ve “Tarihi eserler hangı döneme ait olursa olsun hepsini kendi kültür zenginliğimiz olarak görüyoruz” dedi.

Camilerin, hanların, hamamların yanı sıra kilise, havra ve manastırların da yatırım ve restorasyon kapsamına alındığını söyleyen Şahin, “Örneğin, Adıyaman merkezde Süryani Kadim Kilisesi için bu sene proje ihalesine çıkılacak. Balıkesir Cunda adasında Taksiyakis Kilisesi var, Aya Nikola Kilisesi olarak da biliniyor. Bunun restorasyon projesi hazır. Temel takviyesi projesi için ihaleye çıkılacak” diye konuştu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Çanakkale Gökçeada’da Aya Maria ve Aya Nikola kiliseleri ile Yıldızköy Manastırı’nı yenilemek için de proje ihalesine çıkıyor. Bakan Şahin, Edirne merkezde bir havranın da yenileneceğini söyledi. İskenderun Süryani Katolik Kilisesi ile Rum Katolik Kilisesi de restore edilecek dini mekanlar arasında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kilise-ve-havralar-restore-ediliyor_43615.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!