Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kimyacılar da İhracatçı Birliği Kurmak İstiyor

Petkim, Akdeniz Kimya, Akzo Nobel, Dalan Kimya başta olmak üzere Türkiye'nin önde gelen kimya şirketlerinin faaliyet gösterdiği İzmir'de sektör temsilcileri, Kimya İhracatçı Birliği'nin kurulması için harekete geçti. Daha önce otomotivcilerin ihracatçı birliği kurma girişimi sonuçsuz kalırken, kimyacılar sektörde etkin olan İzmir'de ihracatçı

Yeni Asır Gazetesi
Kimyacılar da İhracatçı Birliği Kurmak İstiyor

Petkim, Akdeniz Kimya, Akzo Nobel, Dalan Kimya başta olmak üzere Türkiye'nin önde gelen kimya şirketlerinin faaliyet gösterdiği İzmir'de sektör temsilcileri, Kimya İhracatçı Birliği'nin kurulması için harekete geçti. Daha önce otomotivcilerin ihracatçı birliği kurma girişimi sonuçsuz kalırken, kimyacılar sektörde etkin olan İzmir'de ihracatçı birliği kurulmasının şart olduğunu belirtiyorlar.

Sektör büyütür

Petkim Genel Müdürü ve EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, İzmir Kimya İhracatçı Birliği'nin kurulması gerektiğine işaret ederken, EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi de birliğin kurulması ile İzmir'de sektörün daha da gelişeceğini savundu. İTO ve Adil Dalan Kimya Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dalan ise daha önce de bu yönde girişimlerinin olduğuna dikkat çekerek, bu konuda geç kaldıklarını, Kimya İhracatçı Birliği'nin mutlaka kurulması gerektiğini ifade etti.

İzmir'deki kimya firmaları, ihracatlarını İstanbul Kimya İhracatçıları Birliği aracılığıyla yaparken, bu durum işlerin aksamasına neden oluyor. Bu nedenle maliyetleri artan kimyacılar, zaman kaybı da yaşıyor. İstanbul İhracatçı Birliği'ne işlemler için belirli bir bedel ödeyen firmalar, İstanbul'daki birliğin başta eğitim olmak üzere birçok hizmetinden de yararlanamıyor. İzmir Kimya İhracatçı Birliği'nin kurulması ile işlemlerini daha da kolaylaştıracak olan firmalar, uluslararası rekabette öne geçmek için de yapılacak birçok çalışmadan yararlanma imkanı bulacak.

İzmir'de kimya yatırımlarının her geçen gün arttığını ve bu konuda Petkim'in de önemli yatırımlara imza atacağını dile getiren EBSO YÖnetim Kurulu Üyesi ve Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, İzmir Kimya İhracatçı Birliği'nin kurulması için her türlü desteğe hazır olduklarını kaydetti. Kurulacak birliğin etkin olarak çalışması gerektiğine de dikkat çeken Yavuz, "Bu konu şu anda fikir düzeyinde. Sektörün bir araya gelmesi ile bu konuda karar alarak somut bir girişimde de bulunabiliriz. Birlik, İzmir'de sektörün daha da büyümesini sağlayacak" dedi.

Beraber çalışalım

EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Çiçekçi de İzmir'de kurulacak Kimya İhracatçı Birliği'nin sektöre büyük katkı sağlayacağını hatırlattı. İstanbul'da yaptıkları işlem ile zaman kaybı yaşadıklarını ve maliyetlerinin arttığını dile getiren Çiçekçi, İzmir'deki birliğin işleri daha da hızlandıracağını vurguladı. Çiçekçi, birlik için bütün kimyacıların ortak hareket etmesi ve girişimlere başlaması gerektiğini anlattı.

Maliyet artışı

İTO ve Adil Dalan Kimya Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dalan da konuyu daha önce de gündeme getirdiklerini hatırlatarak, artık bu birliğin kurulması gerektiğini savundu. Daha önce 2 iş döneminde 1 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren 50 firmayı tespit edemedikleri için birlik kurma çalışmalarının yarım kaldığının altını çizen Dalan, "Daha önce otomotivciler de birlik kurmak istemişti ancak konu dış ticaret müsteşarlığından dönmüştü. Biz İstanbul üzerinden ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu, maliyetlerimize olumsuz yansıyor. Zaman kaybına neden oluyor. Birliğe belirli bedeller ödüyoruz ama ihracatçılara sunulan hizmetlerden yeteri kadar yararlanamıyoruz. Kimyacıların bir araya gelerek bu birliği mutla kurması gerekiyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kimyacilar-da-ihracatci-birligi-kurmak-istiyor_69234.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!