Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kirliliğe Neden Olan Gemilere Uçakla Denetim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce deniz uçağı ile yapılan denetimlerde, 2019'da İzmit Körfezi’ni kirleten 13 gemi için 13 milyon lira, bu yıl ise 4 gemiye yönelik 3 milyon 751 bin lira ceza kesildi.

yapi.com.tr
Kirliliğe Neden Olan Gemilere Uçakla Denetim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit Körfezi'ni temiz tutmak amacıyla deniz kontrol uçağıyla havadan denetimler sürdürülüyor. Deniz uçağıyla İzmit Körfezi'ni kirleten gemiler ve sanayi kuruluşlarından kaynaklanan kirlilikler tespit ediliyor.

DHA’da yer alan habere göre; hava şartlarının elverişli olduğu günlerde İzmit Marina’da bulunan alandan kalkan uçak ile denetim yapılıyor. Deniz uçağıyla gemilere yönelik denetimin hissettirilmesi için alçak uçuşlar gerçekleştiriliyor.

2007 yılından bu yana uçakla yapılan denetimler sayesinde, körfeze giren gemilerde, kurallara uyulmaya başlandı. Deniz uçağının yanı sıra deniz araçlarıyla da denetimler yapılırken, gemilerin atıkları, atık alım gemileriyle alınıyor.

 Denetimler, alınan önlemler ve denize dökülen tüm suların kontrol altına alınması sonucu İzmit Körfezi’nin temiz kalması sağlandı.

 


“Körfez kendine geliyor”
İzmit Körfezi'nde gemi hareketi anlamında yoğun trafik yaşandığını söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ) Genel Müdürü Muhammet Saraç, "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin İZAYDAŞ üzerinden körfezin tamamını denetlediği bir uçağı var, bizler de o uçakla denetlemeler yapıyoruz. Kocaeli sınırları içerisindeki bölgelerde düzenli denetlemeler yapılıyor. Bunun yanı sıra zaman zaman da ihbara bağlı olarak da rastgele denetlemeler yapılıyor. Bu bölgede 35 civarında limanımız var. Yılda 10 bin civarında gemi girip çıkıyor bu bölgeye. Bu hareketliliğin denizimize, körfezimize zarar vermemesi için bu denetimler yıllardır yapılıyor. Gemiler buranın kontrol altında olduğunu bildiği için çok fazla cezaya gerek kalmadan kendilerine tanınan kurallar içerisinde çalışıyorlar ve böylece körfez de yavaş yavaş kendine geliyor. Bu anlamda bu uçağın etkinliği ve fonksiyonu çok önemli.” dedi.

Kirliliği önlemenin önemli olduğunu dile getiren Saraç, "Kirliliği önlemek, kirlendiği zaman temizlemekle uğraşmaktan her zaman daha iyidir.” diye konuştu.

17 gemiye ceza kesildi
Geçen yıl 13, 2020 yılında ise bugüne kadar 4 gemiye yönelik ceza kesildiğini belirten Saraç, “Geçen yıl 13 gemi bu kurallara uymamış ve 13 milyon liradan fazla ceza yemiş. 2020 yılında bu zamana kadar da 4 gemiye 3 milyon 751 bin TL para cezası kesildi. Uçağımız sadece deniz kontrolü anlamında değil imar ile ilgili kontroller, hafriyat alanındaki kontroller, orman yangınlarının kontrolleri ve hatta bazı turistik amaçlarla da kullanılacak durumda." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kirlilige-neden-olan-gemilere-ucakla-denetim-_179727.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!