Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Kızıl Avlu'yu Günay Açacak

Bergama'da bulunan ve aslına uygun olarak restorasyon çalışmaları tamamlanan bazilikanın açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yapılacak. Halk arasında 'Kızıl Avlu' olarak bilinen, Mısır Tanrısı Serapis adına inşa edilen ve Hristiyanlığın İncil'de adı geçen ilk 7 kiliseden biri olma özelliğine sahip 1800 yıllık bazilikanın

Yeni Asır Gazetesi
'Kızıl Avlu'yu Günay Açacak

Bergama'da bulunan ve aslına uygun olarak restorasyon çalışmaları tamamlanan bazilikanın açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yapılacak. Halk arasında 'Kızıl Avlu' olarak bilinen, Mısır Tanrısı Serapis adına inşa edilen ve Hristiyanlığın İncil'de adı geçen ilk 7 kiliseden biri olma özelliğine sahip 1800 yıllık bazilikanın onarımı gerçekleştirilen bölümü, Günay'ın katılacağı bir törenle turist ziyaretine açılacak.

Hazırlıklar tamamlanıyor

Bergama'daki tarihi ve ören yerlerinin kazı çalışmalarını da yürüten Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tamamlanan ve ana binanın güneyinde yer alan kule, yerli ve yabancı turistlerin gezi alanına dahil edilmek üzere gün sayıyor. 27 Eylül Pazar günü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açılışı yapılacak olan bölüm, Doğu Akdeniz'in Roma dönemine ait en büyük ve en önemli yapı kompleksleri arasında yer alıyor. Almanya Federal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Eckart Cuntz'un da katılacağı açılış töreni için Bergama'da hazırlıklar son hızla tamamlanıyor.

Çıkış turizmde

Restorasyon çalışmasının, ilçenin turizm potansiyeli açısından son derece önemli olduğuna dikkat çeken Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "Üç bin yıllık tarihi geçmişi ile dinlerin, bilimin ve medeniyetlerin merkezi konumunda olan tarihi ilçemiz, yüksek potansiyeline rağmen ne yazık ki, turizm pastasından yeteri kadar faydalanamamaktadır" dedi. İlçedeki ekononik sıkıntıların çıkış yolunun turizmden geçtiğini belirten Başkan Gönenç, "Fakat yıllardır turizmin gelişmesi için yeterli ölçüde turizm alt yapı çalışması yapılmayışı, tarihi ve ören yerlerinde sürdürülen çalışmaların bilimsel kazıdan öteye gidememesi gibi pek çok nedenlerle turizmden yeteri kadar ekonomik girdi sağlayamıyoruz" diye konuştu.

Kırmızı tuğlalardan yapıldı

Milattan sonra 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianos tarafından Mısır'ın mitolojik tanrısı Serapis'e adanarak yapılan bazilikaya Serapis Tapınağı da deniyor. Bazilika kırmızı renkli tuğlalardan inşa edildiği için halk arasında Kızıl Avlu olarak biliniyor. Bazilikanın içine Bizans döneminde bir de kilise eklentisi yapılmıştır. Güney kulesi günümüzde cami olarak kullanılan bazilikanın kuzey kulesi Roma döneminden nadiren gönümüze ulaşmış kubbeli yapılardan birisidir. Bazilika son iki yıldır Mayıs aylarında 1. Patrik Barthelemeos tarafından düzenlenen ayine ev sahipliği yapmaktadır.

Bazilika nedir?

Bazilika, Romalılar tarafından icat edilen mimari bir yapıdır. Roma bazilikaları farklı amaçlar için kullanılırdı ancak bunların hepsi toplumla ilgili meseleler olurdu. Bu binalarda mahkemeler ve alışveriş pazarları kurulurdu. Bazilikanın planı, etrafı odalarla çevrili geniş bir merkezi holden oluşur. Merkez hol, binanın diğer bölümlerinden yanlarındaki sütunlarla ayrılır ve çatısı daha yüksektir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizil-avluyu-gunay-acacak-_72678.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!