Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızılay’daki Üç Yapı Ne Olacak?

Kızılay’da SSK İşhanı ile Kızılay Binası’nın bu ay içinde ihaleye çıkılarak satılması öngörülüyor. Her iki yapıya tâlip olan Çankaya Belediyesi, Kızılay Binası’nı hizmet binasına çevirmeyi, SSK İşhanı’nı ise yıkarak meydana dönüştürmeyi düşünüyor.

Cumhuriyet ANKARA
Kızılay’daki Üç Yapı Ne Olacak?

Kızılay’da SSK İşhanı ile Kızılay Binası’nın bu ay içinde ihaleye çıkılarak satılması öngörülüyor. Her iki yapıya tâlip olan Çankaya Belediyesi, Kızılay Binası’nı hizmet binasına çevirmeyi, SSK İşhanı’nı ise yıkarak meydana dönüştürmeyi düşünüyor.

Kızılay’daki SSK İşhanı, Kızılay İş Merkezi ve Emek İşhanı konumları nedeniyle başkentin en işlek yerinde bulunuyor. Mülkiyeti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İnşaat ve Emlak Daire Başkanlığı’nda olan SSK İşhanı’nın geçtiğimiz ay sonunda 77 milyon 732 bin 500 muhammen bedelle satılması için ihaleye çıkıldı. İhale için yedi firma şartname aldı. Ancak satış günü ihaleye katılım olmadı. Kurum, bir ay içinde tekrar ihaleye çıkmayı planlıyor. Cumhuriyet Ankara’ya bilgi veren SGK İnşaat ve Emlak Daire Başkanı Tayfun Özbek, ikinci ihale konusunun yönetime sunulacağını ve ikinci ihale tarihinin belli olacağını söyledi.

İşhanıyla Çankaya Belediyesi de ilgileniyor. İlk ihalede şartname alan 7 firma arasında bulanan Çankaya Belediyesi, burayı yıkarak meydan haline getirmeyi tasarlarken, altına ise bölgenin ihtiyacını karşılaması amacıyla otopark yapmayı planlıyor. Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ulusoy, bu konuda “Kızılay’da yayaların rahat dolaşabileceği, sosyal ve kültürel aktivitelerini yapacağı bir merkez kalmadı. O nedenle o binayı satın almak istiyoruz. Altına da çok katlı otopark yapıp merkezin otopark ihtiyacını karşılamayı düşünüyoruz. Üstünde de Batı Avrupa’daki gibi bir meydan yaratmak istiyoruz” dedi.

Kızılay Binası ihalesi 13 Ekim’de

Başkentin sorunlu diğer bir yapısını da Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK) üzerindeki Kızılay Binası oluşturuyor. Bina yıllardır kaderine terk edilmiş durumda buluyordu. Türkiye Kızılay Derneği de bu duruma son vermek için “Kızılay Alışveriş Merkezi inşaatının yap-işlet-devret modeli ile ihale edilmesine” karar verdi. İhale, 13 Ekim’de yapılacak. “Kızılay Binası konusunda da girişimlerinin sürdüğünü” belirten Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Ulusoy, burasının da kendileri için son derece önemli olduğunu söyledi. Ulusoy, “Belediye hizmet binası yapmak için orada olmak istiyoruz. Kızılay kent merkezinin yeniden ihya edilmesi, merkezin canlandırılması, ticaretin yeniden hayat bulması, insanların o meydanda özgürce dolaşması için düşüncelerimiz var” diye konuştu.

Gökdelen ne olacak?

Atatürk Bulvarı ile Ziya Gökalp Caddesi’nin kesiştiği noktada yer alan Ankara’nın ve Türkiye’nin ilk “gökdeleni” olma özelliğindeki Emek İşhanı’nın otel mi yoksa iş merkezi mi olacağı konusunda belirsizlik sürüyor. Özelleştirme İdaresi’nin yaptığı ihalede 55 milyon 430 bin dolar teklif ederek Emek İşhanı’nı satın alan işadamı Talip Kahraman, buranın otele çevrilmesi konusunda Anakent Belediyesi engeliyle karşılaşmıştı. Çankaya Belediyesi, Gökdelen’in otel olmasını isterken, Anakent Belediyesi bölgenin trafiği artacağı gerekçesiyle buna karşı çıktı. Gökdelen’de halen inşaat çalışmaları sürüyor. Ancak yapının ne olacağı konusunda belirsizlik sürüyor.

Cumhuriyet Ankara’nın ulaşmaya çalıştığı şirket avukatları ise bu konuda demeç vermekten kaçındı. Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ulusoy, bu konuda da yaptığı değerlendirmede, Anakent Belediyesi’nin Gökdelen’in otel olamayacağına ilişkin karar aldığını anımsatarak “Belediyenin bir hamlesiyle orası da kilitlenmiş durumda” dedi. Emek İşhanı’nın otel olmasının merkezin canlanması açısından daha faydalı olacağını dile getiren Ulusoy, çünkü buranın büyük ölçekli ticari merkez olmasının bölgedeki küçük esnafı olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Otel olması durumunda otopark sorunun bir şekilde çözülebileceğini ifade eden Ulusoy, İstanbul Taksim’de de birçok otel olduğuna dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilaydaki-uc-yapi-ne-olacak_73150.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!