Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
SONRAKİ HABER: Belediyelere İmar Teftişi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızılırmak Deltası’ndaki 60 Kaçak Villa İçin Mahkeme Yıkım Kararı Verdi

Kızılırmak Deltası’ndaki 60 Kaçak Villa İçin Mahkeme Yıkım Kararı Verdi

Zaman Gazetesi
Kızılırmak Deltası’ndaki 60 Kaçak Villa İçin Mahkeme Yıkım Kararı Verdi

ürkiye’nin en önemli sulak alanlarından olan ve ‘kuş cenneti’ olarak bilinen Kızılırmak Deltası’ndaki kaçak yapılaşmanın önlenmesi amacıyla açılan davalar kapsamında son olarak yaklaşık 60 villa için yıkım kararı çıktı. Deltada yaklaşık 20 yıl önce başlayan ve zaman içinde giderek artış gösteren kaçak yapılaşmanın önlenmesi için çeşitli kuruluşların yaptığı başvurulardan bugüne kadar somut bir sonuç elde edilemezken, konuyla ilgili açılan davalar devam ediyor.

Son olarak Bafra Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Kızılırmak Deltası’nda bulunan 84 kaçak binanın yıkımı için açılan davalar kapsamında ilgili mahkemelerden yaklaşık 60 bina için yıkım kararı çıktı. Çoğunluğunun mülkiyeti şahıslara ait olan, ancak orman statüsünde bulunan ya da kaçak olarak sit alanına inşa edilmiş söz konusu yapıların yıkılması için daha önce de benzer kararlar çıktığını belirten yetkililer, kaçak yapılaşmanın önlenmesi için son kararların caydırıcı olacağını düşündüklerini söyledi.

Deltadaki kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu Yörükler Beldesi Belediye Başkanı Süleyman Eroğlu ise son mahkeme kararlarıyla ilgili kendilerine tebligat yapılmadığını, tebligat yapılması halinde yasaların gerektirdiği işlemleri uygulayacaklarını söyledi. Bir yetkili ise özel orman statüsündeki arazilerin mülkiyeti ile ilgili olarak hak sahibi olduğunu iddia eden kişilerle hazine arasında devam eden davalar bulunduğunu hatırlatarak, “Bazı kişiler deltada kendilerine ait olduklarını iddia ettikleri ormanların tapusunu almak istiyorlar. Davalar devam ettiği için de yıkım gecikiyor. Mülkiyet sorununun çözülmesi halinde yıkım işlemleri başlayabilir.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilirmak-deltasindaki-60-kacak-villa-icin-mahkeme-yikim-karari-verdi_41077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü MAS IP Interkom Sistemleri

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!