Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Kongre Merkezi Üzerinde 2 Düşüncemiz Var"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kente kongre merkezi kazandırmak amacıyla iki proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. İzmir'de bir kongre merkezi bulunmamasının büyük bir eksiklik ve açık olduğunu belirten Kocaoğlu, yaptığı açıklamada, bu amaçla geçen dönem bir proje üzerinde çalıştıklarını ve en kısa sürede tamamlanmasını

Yeni Asır Gazetesi
"Kongre Merkezi Üzerinde 2 Düşüncemiz Var"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kente kongre merkezi kazandırmak amacıyla iki proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. İzmir'de bir kongre merkezi bulunmamasının büyük bir eksiklik ve açık olduğunu belirten Kocaoğlu, yaptığı açıklamada, bu amaçla geçen dönem bir proje üzerinde çalıştıklarını ve en kısa sürede tamamlanmasını hedeflediklerini bildirdi. Üçkuyular'da pazar yeri olarak kullanılan iki benzin istasyonu arkasındaki alanın, kongre merkezi olarak planlandığını, geçen dönem belli bir ilerleme sağladıklarını bildiren Kocaoğlu, şunları söyledi: ''Üçkuyular'da pazar yeri olarak kullanılan iki benzinliğin arkasındaki alan 41 dönüm. Bunun 16 dönümü Konak Belediyesine, kalan alanın büyük bölümü de Doğuş Grubu'na aitti.

Geçen dönem eski Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve ben, proje üzerinde çalıştık. Sonuçta 'deniz tarafında 5 bin kişilik kongre merkezi yapılsın, bunu Doğuş Grubu kat karşılığında yapsın, teslim etsin' diye bir planlama yapmıştık. Proje detaylarına kadar mesafe katetmiştik. Doğuş Grubu'nun olduğu gibi orada birkaç özel mülkiyet daha var, problemler çözülmeye çalışılıyor.''

Hedef 5 bin kişilik kongre merkezi

Karabağlar'ın ilçe olması, Konak Belediyesinden ayrılmasıyla, mal bölümü sırasında söz konusu arazinin üçte ikisinin yeni kurulan belediye mülkiyetine geçtiğini anlatan Kocaoğlu, proje üzerinde çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Alanın önünde Vergi Dairesi binası var ve onu oradan kaldırmak gerekiyor, yoksa kongre merkezinin hiçbir cazibesi olmuyor. Balçova Belediyesinin alışveriş merkezlerine yakın, ilçe girişinde bir arsası var. Arsayı Balçova Belediyesi verecek, biz de Büyükşehir Belediyesi olarak oraya yeni vergi dairesi binası yapacağız. Vergi Dairesinin taşınmasıyla elde edilecek alandaki bina yıkılacak, yeri boş alan olarak bırakılacak.

Böylece kongre merkezinin de denizden görünmesi sağlanacak.'' Kocaoğlu, projenin gerçekleşmesi durumunda kongre merkezinin ana salonunun 2300 kişilik olacağını, diğer salonlarla birlikte toplam 5 bin kişilik kongre merkezi hedeflediklerini vurguladı. Merkezin yapılması durumunda, İnciraltı için planlanan ''sağlık ve kongre merkezi'' konseptinin de hayata geçirilmiş olacağını belirten Kocaoğlu, ''Hem İnciraltı'nda hedefleri tetikleyecek bir kongre merkezi yapmak, hem de İzmir'in ihtiyacı olacak bir projeyi hayata geçirmek'' amacında olduklarını söyledi.

Kentin tanıtılması gerek

İkinci Kongre Merkezi projesinin de Kültürpark'ta planlandığını belirten Kocaoğlu, Gaziemir'de yapılacak fuar alanı tamamlandıktan sonra Kültürpark'taki fuar sergi binalarının düzenleneceğini ve kongre merkezi olarak restore edileceğini ifade etti. Kocaoğlu, şu bilgileri verdi: ''Kültürpark'taki 3 ve 4. holler ile 1-A ve 1-B hollerinin toplam alanı 12 bin metrekare. Bu alanları kongre merkezi olarak restore etmek istiyoruz. 2 nolu hol ise 11 bin metrekare. Bu alanı da geçici sergiler, toplantılar, açılır-kapanır salonlarıyla kültür sanat etkinliklerinin, sergilerin yapılabileceği bir mekan olarak düşünüyoruz. Şu anda önümüzde iki alternatif var, ikisi üzerinde de çalışıyoruz.'' İzmir'in turizm hizmet sektörüyle kalkınacak bir kent olduğunu, kentin birikimleri ve zenginliklerinden yararlanılması gerektiğini belirten Kocaoğlu, ''İzmir'in turizm ve hizmet sektöründen aldığı payın artırılması gerekiyor'' dedi.

İzmir'in zenginliklerinin tanıtılması gerektiğini belirten Kocaoğlu, turizmin de çeşitlendirilmesinin öneminden bahsetti. Kentin sadece yaz turizmi merkezi olmaması gerektiğini, termal kaynaklar gibi değerleri bulunduğunu bildiren Kocaoğlu, bunların kongre turizmiyle birleştirildiğinde turizm açısından kentin cazibesinin artacağını dile getirdi. Termal turizmi, sağlıkla birleştirecek yatırımcıları kente çekmek gerektiğini ifade eden Kocaoğlu, ''İnciraltı'nın termal, otel, kür merkezi, günübirlik tesisler olarak planlanması gerekir. Bu planlamaları yapamazsak, önüne taş konulursa, araba tekerine çomak sokulursa, kimse bu kenti kalkındıramaz'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kongre-merkezi-uzerinde-2-dusuncemiz-var_74716.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!