Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Edindirme Kayıtları SEKA'da İmha Olmuş!

Bayındırlık Bakanlığı hak sahibi olanlara 2 yıl içinde nakit olarak ödeme yapmak amacıyla taslak hazırlarken, kamu personeli adına yatırılan paraların

Sabah
1 Konut Edindirme Kayıtları SEKA'da İmha Olmuş!

ayındırlık Bakanlığı hak sahibi olanlara 2 yıl içinde nakit olarak ödeme yapmak amacıyla taslak hazırlarken, kamu personeli adına yatırılan paraların kayıtları zaman aşımı nedeniyle SEKA'ya imha için gönderilmiş Kamu kurumları, personeli adına yatırdığı Konut Edindirme Yardımı paralarının hem miktarını, hem de kimler olduğuna ilişkin bilgileri içeren belgelerin, SEKA'ya gönderildiği ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Çalışanların Zorunlu Tasarrufu Teşvik Hesabı'nda biriken paraların ana kısmını ödeyerek, vatandaşın sıkıntısını ortadan kaldıran AKP Hükümeti, bir müjde de Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarda vermeye çalışıyor. Ancak, 1 Ocak 1987 yılında başlayan ve 9 yıl süren ancak 31 Aralık 1995 yılında sona erdirilen KEY hesapları içinden çıkılamaz bir durum aldı. Bugüne kadar 803 bin 978 hak sahibinin ve 1080 kurumun bilgisayara girişinin yapıldığı öğrenildi. KEY paylarına ilişkin girişlerin iki bölüm halinde yapıldığına dikkat çeken yetkililer, genel ve katma bütçeli idarelerden 930, belediyeler ve özel sektör kuruluşlarından da 150 kurumun kayıtlarını tamamladıklarını belirttiler.

800 BİN KİŞİ BAŞVURDU
Bayındırlık Bakanlığı'nın KEY'de hak sahibi olanlara ödeme yapılması amacıyla bir taslak hazırlığı içinde olduğu öğrenildi. Taslağın hazırlıkları sürerken, hak sahiplerinin tespiti ise oldukça güç görünüyor. KEY'de hak sahipliğinin belirlenmesi için kurumların, ne kadar para yatırdığına ilişkin, "Bildirim cetvelleri ve dekontları" göndermesi gerektiğine dikkat çeken yetkililer, "Ancak, kanun gereği bunların birer örneği kurumda, birer örneği de ilgili saymanlıklarda saklanması gerektiği halde, kurumlar 10 yıllık zamanaşımı dolayısıyla kağıtları SEKA'ya verdiklerini gerekçe göstererek bizlere ulaştırmıyorlar" dediler.

Evrakın bir örneğinin de Sayıştay'da olduğuna dikkat çeken yetkililer, Sayıştay'da çıkan yangında bazı kayıtların kaybolduğunu kaydettiler. Bayındırlık Bakanlığı'nın hazırladığı taslakta iki önemli nokta bulunuyor. Buna göre, 2 yıl içinde ilgili kurumlardan hak sahibi bildirimleri toplanacak. Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı da ödemeleri gerçekleştirecek. Emlak GYO'nun yaklaşık yüzde 61'lik varlığı KEY'e ait bulunuyor. Hak sahiplerine ödemenin 2 yıllık süre içinde nakit olarak yapılması öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-edindirme-kayitlari-sekada-imha-olmus_9287.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • konut parasını nasıl ogreneceğiz? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!