Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut edindirme modelleri
Temel ilke: Fatih Belediyesi’ne ait Yenileme Projesi süreci sonucunda ortaya çıkan mülk sahipliğine dayalı hak sahiplikleri alanda korunuyor. Buna karşılık Alternatif Plan çalışmaları, alanın gerçek sahipleri olan yerel halkın mahalleye yeniden yerleştirilmesini hedefliyor. Buna yönelik olarak proje kapsamında Konut Edindirme Modelleri ortaya konuyor.

Mahallenin Yeniden İskan ve Organizasyonu’nda mahalle için uygun konut edindirme modelleri içerisinde temelde iki alternatif öne çıkıyor:

1. Mülk Sahibi Olma Üzerine Kurulu Model
2. Kullanım Hakkını Elde Etme Üzerine Kurulu Model

Alternatif modeller, proje alanı içerisinde aynı anda uygulanabilir modeller olma özelliğini taşıyor. Fatih Belediyesi’ne ait yenileme projesi sonucunda elde edilmiş mülkiyet hakları dahilinde 'Mülk Sahibi Olma Üzerine Kurulu Model' uygulamaya konulacak. Buna karşılık, yerel halkın kullanımına sunulan sosyal konutlar ile ilgili olarak ise, her iki alternatif model de talebe açılacak.

Buradaki önemli nokta, yerel halka sunulacak ve talep üzerine mülkiyete konu olacak sosyal konutların TOKİ’nin “alt gelir grubuna ve yoksullara yönelik sosyal konut projelerini hayata geçirme” yönelimine istinaden “uygun ödeme koşullu” ya da “sübvanse edilmiş konut satışı yöntemi” ile bu projede uygulamaya geçmesi.

Sosyal konutlarda yaşamak isteyenlere sunulacak bir diğer alternatif olan 'Kullanım Hakkını Elde Etme Üzerine Kurulu Model'de ise, konutlar 'kira ve amortisman bedeli ödenebilir sosyal konut sunumu yöntemi' ile uygulamada yer alacak.


http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-edindirme-modelleri_96075.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!