Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Kredileri İkinci İpotek Yoluyla Yenilenmeye Başlandı

Konut kredilerinde yaşanan faiz indirimi yarışı kredi yenileme alanına taşındı. Bankalar geçtiğimiz yıllarda yüzde 2 ile 4 arasında faizlerle konut kredisi alanların kredilerini yenileme savaşı başlattı.

Sabah
Konut Kredileri İkinci İpotek Yoluyla Yenilenmeye Başlandı

onut kredilerinde yaşanan faiz indirimi yarışı kredi yenileme alanına taşındı. Bankalar geçtiğimiz yıllarda yüzde 2 ile 4 arasında faizlerle konut kredisi alanların kredilerini yenileme savaşı başlattı. Bankalar, kendisi haricinde bankaların verdiği krediyi güncel faiz oranı olan yüzde 1.30 faizle yeniliyor. Her bir banka başka bir bankanın müşterisini kapmış oluyor. Bunun için daha önce konut üzerine konulan ilk ipoteke ek olarak ikinci ipotek koyan bankalar, parayı direkt diğer bankaya ödüyor. Böylece konut üzerindeki ilk ipotek çözülmüş oluyor. Önceliği ikinci ipotek alıyor. Ancak bazı bankacılar, bankaların bu konuda Maliye ile başlarının derde gireceğini belirterek, "Bankalar, konutun borcuna karşılık krediyi krediyi ilk veren bankaya veriyor. Bu ipotek karşılığı kredidir. Bu nedenle faizin yüzde 15'i oranında Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesilmek zorunda. Ancak bankalar bunu yapmıyor. Bu nedenle Maliye ile sorun yaşanabilir" diye konuşuyorlar.

SORUN KKDF
Bazı bankalar ise Maliye ile KKDF sorunu yaşamamak için yeni krediyi ipotek karşılığı kredi olarak veriyorlar. Ancak bu durumda kredi faizinin yüzde 15'i oranında ödenen KKDF ve diğer ipotek masraflarını göz önüne alan vatandaşlar, karlı çıkabilmek için ancak daha önce yüzde 3'ün üzerinde aldıkları krediler için bu bankalarla kredi yenileme anlaşması imzalıyor. Yenileme bu durumda daha kârlı olabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredileri-ikinci-ipotek-yoluyla-yenilenmeye-baslandi_30645.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!