Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Kredisi Satıcı Hesabına Yatacak

Konut Kredisi Satıcı Hesabına Yatacak

Sabah Gazetesiergi kaçırılmaması ve alınan kredinin ticari amaçla kullanılmasını engellemek için konut kredisi direkt satıcının hesabına yatırılacak. Konut satışlarının patlaması, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi'ni de harekete geçirdi. Bakanlık, konut satışında vergi kaçırılmasını önlemek için konut kredisini kullanacak.

Bankalardan alınan konut kredileri, artık alıcıya verilmeyecek. Direkt satıcı şirket veya kişinin hesabına yatacak. Böylece bir yandan kredinin ticari amaçla kullanımı önlenirken, ticari krediden alınan Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kaybı önlenecek. Diğer taraftan özellikle lüks konut yapıp satan şirketlerin konut değerini az gösterip KDV ve kurumlar vergisini az ödemesinin önüne geçilecek. Böylece satıcı şirket vergiden kaçamayacak veya satış tutarını az gösteremeyecek.

Maliye, şirketin satışında 150 metrekareyi geçmeyen konutların satış tutarı üzerinden yüzde 1 KDV alıyor. 150 metrekarenin üzerinde olan konutlardan ise yüzde 18 vergi alıyor. Şirketler bu satıştan elde ettiği gelirden kurumlar vergisi de ödüyor. Ayrıca alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı emlak vergisi değeri üzerinden binde 15 oranında vergi ödeniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisi-satici-hesabina-yatacak_42316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!