Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Kredisini Erken Ödeyen Cezalandırılmalı

Konut Kredisini Erken Ödeyen Cezalandırılmalı

Halka ve Olaylara Tercuman Gazetesiankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, “Mortgage kanunlaştığında sabit faizin yanında değişken faiz kesinlikle olmalıdır. Erken ödeme isteğinde olan müşterilere de bir nevi ceza uygulanmalıdır’’ dedi. Bilgin, Euromoney seminerleri kapsamında gerçekleştirilen “Türkiye Yapısal Sermaye Piyasaları Zirvesi’’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de her konunun bir şekilde dönüp dolaşıp bankaları ilgilendirdiğini söyledi.

Bilgin, Türk bankacılık sisteminin bugün 400 milyar YTL’lik büyüklüğe ulaştığına işaret ederek, bu konuda Türkiye’nin daha yolun başında olduğunu, en önemli risklerin de kredi olduğunu ifade etti. Bilgin, “Bankalar bol miktarda kredi vermektedir. Bu kredilerin belli oranının ileride geri dönmeme riski vardır’’ dedi.

Yeni ürünler
Meclis’te görüşülen Mortgage Yasa Tasarısına da değinen Bilgin, Mortgage’nin yanı sıra KOBİ kredilerinin bankacılık sistemini büyütecek iki önemli enstrüman olduğunu belirterek, “Eğer bu sistem büyüyecekse, mortgage çok önemli bir unsuru oluşturuyor. Çünkü bu ülke bankacılık ürünlerine aç’’ diye konuştu.

Mortgage ile ilgili mevzuat düzenlemelerinin çok iyi dizayn edilmesi gerektiğini, bu enstrümanın sağlıklı bir şekilde büyümesi ve oturtulmasının bankacılık sisteminin geleceği açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Bilgin, ‘’mortgage kanunlaştığında olmazsa olmaz iki husus söz konusudur. Sabit faizin yanında değişken faiz kesinlikle olmalıdır. Erken ödeme isteğinde olan müşterilere de bir nevi erken ödeme cezası uygulanmalıdır’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisini-erken-odeyen-cezalandirilmali_43755.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!