Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konyalı Mustaş, İstanbul'a Ucuz Konut Yapmaya Geliyor

Konyalı Mustaş, İstanbul'a Ucuz Konut Yapmaya Geliyor

Dünya Gazetesib>30 yılda 4 bin kişiyi ev sahibi yapan şirket, bin 750 kişiye de anahtar vermeye hazır.

Konut sektöründe yaşanan canlılık Türkiye'nin her yerinde kendini gösteriyor. Konya'da 30 yıldır konut yapan Mustaş İnşaat, bin 750 konutun anahtarını teslim etmeye hazırlanıyor. Şirket, şimdi ucuz konut üretimi yapmak üzere İstanbul'a geleceğini açıkladı.

Mustaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şirin, gayrimenkul sektöründe bu yıl yaşanan hareketlenmenin ekonomik ve siyasi istikrardan kaynaklandığını söyledi. Şirin "Krizlerden dolayı ev sahibi olmak isteyip de olamamış insanlar rahatlamayı gördü. Bundan dolayı da konut sahibi olmak istiyorlar. Bankaların da faiz oranlarını düşürmesi, kredileri uzun vadelere yayması ve kredi alımını kolaylaştırması gibi olumlu etkenler de konut satışlarını artırıyor" dedi.

Mustaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Şirin de firmalarını "krizlerin şirketi" olarak nitelendirdi. Şirin şunları söyledi:

"Yaşadığımız krizler bizim de buna uygun, akıllı stratejiler geliştirmemizi zorunlu kıldı. Kimlerle ve nerede proje yapacağız. Hedef kitlemiz kim olacak diye düşünüp, planlamamızı da ona göre yapıyoruz. Konya'da 23 noktada inşaat yapıyoruz. Şu ana kadar 4 bin konut anahtarı teslim ettik. Şimdi bin 750 konutun anahtarlarını vermeye hazırlanıyoruz. Kriz dönemi geleceği zaman para daralması oluyor. O zaman büyük metrekarelerde inşaat yapıyoruz. Kriz bu konutların alıcılarını fazla etkilemiyor. Kriz bittiğinde ise 100 ile 140 metrekarelerde konutlar yapıyoruz. Böylece de krizleri atlatıyoruz" diyor.

Mustafa Şirin konut almak isteyenlerin çok ciddi paralar ödediğini belirterek, vatandaşın tanıdığı firmalardan konut almalarını tavsiye ediyor.

Şirin, "Gazetelerdeki renkli ilanlara kanıp, firmalar araştırılmadan konut alınıyor. Firmaların güvenilirliğini, sermaye yapısını, daha önce yaptığı konutları iyice araştırıp ev almalı."

Konut fiyatlarının çok yüksek olduğuna dikkat çeken Abdullah Şirin, yaptıkları evlerin zemin katlarını 47 milyara, üst katlarını 54 milyara, ara katları da 59 milyara sattıklarını söyledi. Şirin "Başlangıçta bu paranın dörtte birini alıyoruz. Satış sözleşmesini yapıyoruz. Tapusunu takdim ediyoruz. Altı ay sonra vatandaşın evini teslim ediyoruz ve bu zaman içinde para almıyoruz. Altı ay sonunda ise vatandaşı bankaya yönlendiriyoruz. Banka verdiğimiz tapuyu ipotek ediyor. Düşük faizle ve uzun vadede kredi veriyor. Vatandaş da 350-400 YTL'yi her ay kira öder gibi bankaya ödüyor. Sistemi böyle kurduk" diye konuştu.

Mustaş İnşaat konutları yaparken, doğrama, mutfak dolapları, kapı-pencere ve mermerleri kendi atölyesinde üretiyor. Makine parkları firmaya ait. Böyle olunca ve arsayı da uygun şartlarda alınca evlerin metrekaresi 300 YTL'ye geliyor. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şirin, ev fiyatlarını arsa karşılığı yapılan konutların artırdığını kaydetti. Fiyatın ikiye katlandığına dikkat çeken Şirin, çoğunlukla çok önceden aldıkları arsalarda yaşanan fiyat artışını inşaatı yaptıktan sonra daire fiyatlarına yansıtmadıklarını belirtti. Mustafa Şirin Konya'dan sonra İstanbullular'a da ucuz konut yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konyali-mustas-istanbula-ucuz-konut-yapmaya-geliyor_30365.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!