Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köylünün Evinin Projesini Devlet Çizecek

Valilikler bünyesinde oluşturulacak "proje havuzlarında", ilin iklimi, yöresel mimari özellikleri ve bölgede bulunan yapı malzemeleri dikkate alınarak, köy evlerine özel projeler üretilecek.

Milliyet Gazetesib>Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, kırsal alanlardaki yapılaşmayı kontrol altına alabilmek amacıyla çalışma başlatıyor. İl özel idareleri ile bayındırlık il müdürlüklerinin işbirliği içinde yürütecekleri çalışma çerçevesinde, önce köy yerleşik alanlarına ilişkin teyit edilmiş, sağlıklı veriler ortaya konulacak. Aynı zamanda, köy konutlarına yönelik alternatifli projeler hazırlanmaya da başlanacak.

Valilikler bünyesinde oluşturulacak "proje havuzlarında", ilin iklimi, yöresel mimari özellikleri ve bölgede bulunan yapı malzemeleri dikkate alınarak, köy evlerine özel projeler üretilecek. İlin büyüklüğüne göre sayısı değişecek olan projelerden, köylüler ücretsiz yararlanacak. Köylüler, seçtikleri bir projeye göre konutlarını inşa edecekler.

Bakanlık yetkilileri, özellikle kıyılardaki köyler üzerinde durulacağını belirterek şunları kaydettiler:

"Türkiye'de kırsal alan genelde nüfus kaybediyor. Ancak Ege başta olmak üzere Akdeniz, Marmara ve kısmen Karadeniz'deki kıyı bölgelerinde plansız nüfus artışı var. Burası nasılsa köy diyor, yapıları yapıyorlar. Bunlara da dikkat etmek lazım."

http://www.yapi.com.tr/haberler/koylunun-evinin-projesini-devlet-cizecek_50281.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!