Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kredileri Değiştirmenin Maliyeti Hafifledi

Kredileri Değiştirmenin Maliyeti Hafifledi

CNN Türkükümet, konut kredisi borcunu düşük faizle yeniden yapılandıranları rahatlatacak önemli bir adım attı. Yüzde 10'luk Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF), istisnasız tüm konut kredileri için sıfırlandı. Yani kredisini yeniden yapılandıracakların maliyeti hafifledi.

Konut kredisinde faizlerin düşmesiyle birlikte daha önce kredi kullananların büyük çoğunluğu düşük faizle borçlarını yeniden yapılandırmayı tercih etti. Ancak ilk kredi kullanımında KKDF ödenmiyor, ikinci kullanımda yani yeniden yapılandırmada yüzde 10 KKDF ödenmesi gerekiyordu. Hükümet bu konuda önemli bir adım attı ve sadece ilk defa kredi kullananlar için değil istisnasız tüm konut kredilerinde KKDF'yi kaldırdı.

Ödeme planları değişiyor
Bu uygulamayla birlikte ödeme planları da önemli ölçüde değişiyor. Örneğin 120 ay vadede yüzde 1.50 faizle konut kredisi kullanan bir kişinin ayda bankaya 186 YTL ödeme yapması gerekiyordu. Kredi kullanıcısı yüzde 1.08'e düşen faizden yararlanmak istediğinde önüne KKDF çıkıyordu. Bu çerçevede ödemesi gereken taksit 164 YTL'ye düşüyordu.

Hükümetin aldığı yeni kararla taksit biraz daha aşağıya çekildi, yaklaşık 153 YTL oldu. Yani bu kararla tüketiciye ayda 11 YTL avantaj sağlandı.

Bankaların hedefi kredi kullananlar
Bir diğer örnek ise krediyi 20 yıl vadeli kullananların ödemelerinin nasıl değişeceğini ortaya koyuyor. Daha önce yüzde 1.50 faizle 20 yıl vadeli kredi kullanan bir kişinin aylık ödemesi 161 YTL'yi buluyordu. KKDF'nin sıfırlanması ile birlikte bu kredinin yeniden yapılandırılması durumunda ödeme ayda 121 YTL'ye geriliyor.

Bankalar yeni kararla birlikte kredilerin takası için eskiden kredi kullananlara sağlayacakları avantajları belirlemeye çalışıyorlar. Yani bankaların hedefinde şimdi eskiden kredi kullanan tüketiciler olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kredileri-degistirmenin-maliyeti-hafifledi_41850.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!