Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kriz Sayesinde Elektrikte Karanlık Günlerden Kurtulduk

Türkiye’yi de derinden etkileyen küresel kriz bu yıl yaşanması beklenen elektrik kesintilerinin önüne geçti. Türkiye Elektrik İletim A.Ş’nin (TEİAŞ) verilerine göre sanayide yaşanan çift haneli daralmanın etkisiyle elektrik tüketimi bu yılın nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında küçüldü.

Radikal Gazetesi
Kriz Sayesinde Elektrikte Karanlık Günlerden Kurtulduk

Türkiye’yi de derinden etkileyen küresel kriz bu yıl yaşanması beklenen elektrik kesintilerinin önüne geçti. Türkiye Elektrik İletim A.Ş’nin (TEİAŞ) verilerine göre sanayide yaşanan çift haneli daralmanın etkisiyle elektrik tüketimi bu yılın nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında küçüldü. Böylece Türkiye Elektrik İletim A.Ş’nin 2009 yılında elektrik talebinin arzı karşılamaması nedeniyle elektrikte dengesizlik olacağına ilişkin projeksiyonu da gelecek yıllara ötelenmiş oldu. Bakanlık gelecekte elektrikte arz sorunun yaşanmaması için şimdiden formül bulmaya çalışıyor.

Geçen yıl yaklaşık 17 milyar kilovat saat olan elektrik tüketimi bu yılın sonunda yüzde 6 oranında düşerek, 15 milyar 950 milyon kilovat saate düştü. Mart ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre elektrik tüketiminin yüzde 0.2 oranında artış gösterdiği öğrenildi. Bunda otomotiv sektörüne yapılan üç aylık ÖTV indiriminin etkili olduğu belirtilirken, mart ayında üretime geçen otomotiv sektörünün nisanda üretiminin daralması ile elektrik tüketiminin de gerilediği kaydedildi.

Tahminleri revize edecek

TEİAŞ, elektrik üretim ve tüketim tahminlerinin beklenen doğrultusunda gerçekleşmemesi nedeni ile yeni bir projeksiyon için kolları sıvadı. TEİAŞ’ın önümüzdeki sekiz yıllık döneme ilişkin senaryosunda yeni santralların devreye girmemesi halinde elektrik üretiminin talebi karşılamayacağı öngörülmüştü. Senaryoya göre düşük talep dikkate alındığında 2010 yılında 230.7 milyar kwh, 2017 yılında 363 milyar kilovat saate ulaşması halinde arz-talep bıçak sırtı dengede olacak.

Bu kapsamda, TEİAŞ’ın uzun vadeli projeksiyon raporunda, “2017’den başlayarak puant güç talebi karşılanamamakta, enerji üretimi açısından bakıldıgında ise 2010’a güvenilir enerji üretimine göre, 2015’te ise proje üretimine göre enerji talebi karşılanamamakta olduğu görülüyor” denildi

Hüsran borsaya yaradı

Türkiye Elektrik Taahhüt A.Ş tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen alım ihalesinde beklenenin üzerinde bir fiyat teklifi gelmesinin ardından Bakanlık önümüzdeki dönemde arz sorunu yaşanmaması için formül arayışı içine girdi. Bu kapsamda Bakanlık, PMUM kapsamında özel sektörden alınan elektriğe yönelik düzenlemeye gitmeyi planlıyor.

Bu arada PMUM kapsamında özel sektöre kamunun 600 milyon TL borcu bulunuyor. Özel sektör ve kamu arasında bu borç sorunun çözümlenmemesi üzerine olaya bakanlık el koydu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kriz-sayesinde-elektrikte-karanlik-gunlerden-kurtulduk_68709.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!