Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Dubai Towers'a Yargıdan Rötar

Kulelerin İlk Faturası

Dubai Kuleleri'nin inşa edileceği arazinin kiracısı S-P şirketinin açtığı tazminatı davasının bilirkişi raporu ortaya çıktı.

Vatan Gazetesi
Kulelerin İlk Faturası

b>Dubai Kuleleri'nin inşa edileceği arazinin kiracısı S-P şirketinin açtığı tazminatı davasının bilirkişi raporu ortaya çıktı.

İstanbul'da Dubai Holdingin yeni şirketi Sama Dubai tarafından Levent'teki eski İETT Garajı arazisinde inşa edilecek Dubai Towers hakkında İstanbul 5. Bölge İdari Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından açılan tazminat davası kapsamında hazırlanan bilirkişi raporları tamamlandı. Raporlarda, Büyükşehir Belediyesinin bu arazide faaliyet gösteren S-P Organizasyon adlı şirkete 4 milyon 573 bin YTL ödemesi gerektiği belirtildi.

Dubai Kuleleri'nin yapılacağı 46 bin metrekarelik İETT Garajı arazisini 2004'te süresiz olarak, yıllık 16 bin YTL ve yüzde 18 KDV karşılığı kiralayan S-P Organizasyon adlı şirket, buraya 2 bin 200 kişilik Levent Gösteri Merkezi yaptı. Ancak arazinin Dubai Holding'e kulelerin yapılması amacıyla verilmesinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi 11 Ekim 2005'de 7 gün içinde tahliye edilmesi için şirkete bildirimde bulundu. 10 Kasım tarihinde de alınan yıkım kararı uygulamaya geçirilmek istendi.

Yürütmeyi durdurma
Süresiz olarak kiralamasına rağmen kulelerin yapımıyla ilgili proje nedeniyle sözleşmesi sona erdirilen S-P Organizasyon, İstanbul 5. Bölge İdare Mahkemesinden projeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldırmıştı. Uğradıkları zararla ilgili olarak ayrıca Şişli 2 ve 3. Sulh Ceza Mahkemelerinde 6 milyon 725 bin YTL'lik maddi ve manevi tazminat davası açan şirketin uğradığı zarar ile ilgili olarak mahkemeler tarafından bilirkişi raporu hazırlatıldı.

Zararımı ödeyin
Üçer kişiden oluşan iki ayrı bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporlarda, burada kurulu bulunan şirkete ait Levent Gösteri Merkezi'nin yıkımı halinde 2 milyon 273 bin YTLlik zararın oluşacağı belirtildi.

İkinci raporda ise, şirketin 2004 yılından bu yana 2 milyon 308 bin YTL harcama yaptığı belirtildi. Arazide inceleme yapan mimar, inşaat mühendisi ve elektrik mühendisinden oluşan iki ayrı bilirkişi heyeti, hazırladıkları tespit raporlarında şirketin yaptığı harcamaları tek tek hesapladılar.

Raporlarda, defalarca araziye gidilerek incelemeler yapıldığı vurgulanarak, şöyle denildi:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü ekiplerince belediyeye ait iş makineleri ile Fuaye Bölümü'nden başlamak üzere yıkımın gerçekleştiği kurulumuzca saptanmış olup, Levent Gösteri Merkezi'nin kullanılamaz hale geldiği saptandı. Gösteri merkezinin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle satışının yapılmış olduğu beyan edilmiş, merkezin tümünün 243 bin 749 YTL'ye bir başka şirkete teslim edildiği anlaşıldı."

Gözler kararda
"Hiçbir mahkeme kararı olmadan, Dubai Towers ile yeni bir anlaşma yapıldığı gerekçesiyle sözleşme feshedilmesi hukuka aykırı" denilerek açılan davalarda, Şişli 2 ve 3. Sulh Hukuk Mahkemeleri, bilirkişi raporları yönünde karar verirse, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin büyük kâr sağlanacak dediği proje başlamadan arazi üzerindeki şirkete 4 milyon 573 bin YTL tazminat ödemesi gerekecek.

2008'in sonunda bitirilicek
Yüksekliği yanında projenin verilme şekli nedeniyle eleştirilen Dubai Kuleleri'nde inşaata bu yıl sonuna kadar başlanıp, 2008 yılının son çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Proje için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Dubai Holding gayrimenkul yatrım ortaklığı kurmuştu. Projeyi inşa edecek Sama Dubai'nin Başkanı Farhan Faraidooni, İstanbul'un yanında Güney sahilleriyle ilgilendiklerini söylemiş, ilk aşamada İstanbul'a 5 milyar dolar yatırım yapacaklarını ifade etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kulelerin-ilk-faturasi_46795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!